info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Sıfır kilometre bir araç için verilen parayı göz önünde bulundurduğunuz zaman aslında kasko sigortasının da zorunlu bir hale gelmiş olduğunu görüyoruz. Her aracın fiyatı özelliklerine, modeline ve markasına göre birbirinden farklılık gösterir. Kasko fiyatları ise bu saydığımız özelliklere bağlı olacak şekilde değişiklik gösterecektir. Sizde aracınıza kasko yaptırdığınız zaman olası kazalara karşın aracınızı maddi hasarlara karşın korumuş olursunuz. Kasko bilindiği gibi çarpma, çarpılma, yangın, sel felaketi ve buna benzer kaza durumlarına karşın koruma altına alacaktır. Şunun da altını çizmenin yerinde olduğunu düşünüyorum kasko yaptırdınız diye kaza yapmayacaksınız diye bir şey yoktur. Bunun için riskin büyük olduğu şehirlerde her zaman kaza ihtimali olacaktır. Aracınıza kasko yaptırdınız ve herhangi bir şekilde kazaya karıştınız bu durumda suçlu olduğunun kim olduğuna bakılmaksızın zararınız kasko sigortası tarafından karşılanacaktır.

Kasko sigortanızın işleme süreci ilk taksitinizin yatırdığınız andan itibaren başlar ve 1 yıl boyunca aracınız maddi olarak güvence altına alınmış olacaktır. Dolayısıyla siz bir kaza sonrasında herhangi bir ücret ödemeden aracınızın tamir masraflarını karşılamış olursunuz.

Kaskoda fiyatlar TSB yani Türkiye Sigortalar Birliği tarafından karşılanır. Eğer ki siz kaskonuzu yaptırırken nasıl bir yol izlerseniz kasko şirketinizin ödemesi de o şekilde olacaktır. Araçlara yapılan sigorta iki türlüdür. Bunlardan birincisi her aracın yaptırmak zorunda olduğu zorunlu trafik sigortası ikincisi ise isteğe bağlı olarak yapılan kasko sigortasıdır. Bu iki sigortayı birbirinden ayıran en önemli özellik trafik sigortası karşı tarafın zararlarını kasko sigortası ise sizin aracınızda oluşacak zararları karşılayacaktır.

Yeni otomobilleri ve bu otomobillerin fiyatlarını, tamir masraflarını ve risk faktörlerini düşündüğünüz zaman kasko sigortasının da bir anlamda zorunlu olduğu görülmektedir. Ancak eski otomobillerde genelde sadece zorunlu trafik sigortası yaptırılır. Bazı sürücüler kaskonun sağladığı faydalara bakmadan direk olarak satışa odaklanırlar. Çünkü aracınızla bir kaza yaptığınızda masraflarınız kasko sigortanız tarafından karşılanmış ise bu durumda satış sırasında tüm kazalarınız da görüleceği için sürücüler bunu çok istemezler. Çünkü bazı kusurlar vardır ki çok iyi kapatılabilir ve satış sırasında bu hasarların anlaşılmayacak olması da aracın değerinin düşmesine neden olmayacaktır.