info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Oto Ekspertiz Raporu Nedir

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

İnsanların ikinci el aracı tercih etmelerinin en büyük nedeni daha düşük maliyetli olmasından kaynaklanır ancak ikinci el bir araç almakta her zaman risk içerir bunun içinde aracı başkasından alırken mutlaka dikkatli olmak gerekir. İkinci el araçta son dönemlerde en çok tercih edilen yöntemlerin başında ise oto ekspertiz hizmeti geliyor. Çünkü alınacak otomobilin motorundan tutun da kazasına varıncaya kadar her şeyin uzman bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. günümüz otomobillere baktığımız zamanda büyük bir bölümünün bir usta gözünden ziyade bilgisayarlı desteğe ihtiyacı vardır.

İkinci el araç alırken ne kadar gözle kontrol edilirse edilsin bir takım teknik bilgilerin fark edilmesi mümkün olmayabilir bunun içinde oto ekspertiz hizmeti önemlidir.

Oto Ekspertiz Raporu Nedir?

Oto ekspertiz raporu çok geniş bir kavram çünkü bu hizmet emlaktan tutunda sigortacılık sektörüne varıncaya kadar pek çok alanda kullanılıyor. Otomobil sektöründe ise ikinci elde kullanılan bir terim. Gözle görülemeyecek olan arızaların tespiti sonrasında verilen bir hizmet olarak alacağınız otomobilin ne durumda olduğu bu şekilde tespit edilmiş oluyor.

İkinci El Otomobilde Ekspertiz Raporu Neden Önemlidir?

İkinci el araçların geçmişleri önemlidir. Maalesef ki günümüzde insanlar araçlarını satarken açık açık sıkıntılarını söylememeyi tercih ediyorlar. Dolayısıyla o aracı alacak kişi de aracın geçmişi hakkında tam bir bilgiye sahip olmadığından ucuza aldığını düşündüğü araç için daha fazla tamir masrafı ödeyebiliyor. İşte böyle durumlarla karşılaşmamak adına oto ekspertiz hizmeti almak çok önemlidir. Yeni alacağınız bir aracınızın motorunun ne durumda olduğunu bu şekilde hemen anlayabilirsiniz. Ya da aracın başka aksamlarında değişenin olup olmadığı bu şekilde tespit edilmiş olur. Sizde satıcının sözlerine güvenmek yerine kendiniz birinci elden ve profesyonelinden aracın durumu hakkında bilgi almış olursunuz. hatta bazı kişiler araçların kilometresini düşürerek satış fiyatını yükseltmeye çalışırlar. Bu durum oldukça riskli olmasına karşın yine de bu yöntemi deneyenler vardır.

Arabanın kilometresiyle oynandığı nasıl anlaşılır?

Bir oto ekspertiz hizmeti aldığınız da aracın resmi kayıtlarında olan ve size söylenmeyen durumları da tespit edebilirsiniz. Örneğin aracın kilometresiyle oynanıp oynanmadığı bu hizmetle rahatlıkla tespit edilir.