info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler

Ülkemizin büyük bir bölümü deprem kuşağında yer alıyor dolayısıyla hepimizin depreme karşı hazırlıklı olması önemli bir konu. Depremin ne zaman yaşanabileceğini bilmediğimiz ve kestiremediğimiz içinde burada yapılacak çalışmaların hiçbir zaman boşa çıkmış olması mümkün değildir. Bu yüzden de depremle yaşamayı öğrenmek önemli. Depreme karşı alınacak önlemlerin başında deprem yönetmeliğine uygun binalar inşa etmek sonrasında ise DASK yaptırmak. DASK sigortası zorunlu olan bir uygulamadır. Olası bir deprem sonrasında zararlarınızın karşılanması DASK sayesinde mümkün olacaktır. Evinizi güvence altına aldıktan sonra ise depreme karşın can güvenliğinizi daha sıkı bir şekilde güvence altına alması gerekiyor. Çocuklarınıza vereceğiniz eğitim bu noktada önemlidir onlara depremin nasıl gelebileceği ve deprem meydana gelmesi durumunda neler yapmaları gerektiğini öğretmelisiniz. Depremde önemli olan konu soğukkanlı olmak ve panik içerisine girmemek çünkü panik halindeyken hayatınızı kurtaracak olan yaşam alanlarını bulabilmeniz mümkün olmayacaktır. Deprem anında doğru yerde doğru pozisyonların alınması felaketin zararını olabildiğince düşürecektir. Korunma alanlarından sizin hayatta kalmanızı kolaylaştıracak olan destekleyiciler de önemlidir. Bunun içinde mutlaka herkesin deprem çantası olmak zorundadır.

Deprem Çantanız Hep Hazır Olmalı

Biz deprem çantasının eksikliğini 1999 yılında meydana gelen büyük depremde gördük dolayısıyla bundan sonra meydana gelebilecek olan olası depremlere karşın her zaman hazırlıklı olmak gerekiyor. Deprem çantasına koyacağınız eşyalarınız önemli ve ihtiyaçlarınızı acil olarak karşılaması gerekiyor. Deprem sonrasında meydana gelebilecek karışıklık birkaç gün boyunca devam edecektir. Bunun içinde ihtiyaç duyacağınız eşyalarınızı giysilerinizi, ilaçlarınızı ve gıdalarınızı da deprem çantasına yerleştirmeniz gerekiyor. Büyük deprem sonrasında artçı sarsıntılar birkaç gün daha sürebilir bunun içinde eviniz riskli bölgedeyse evinize girmeme gibi bir durum söz konusu olacaktır.  

Deprem Çantası İçinde Olması Gereken Malzemeler

Deprem çantanızdaki ihtiyaçlarınız mevsim şartlarına göre değiştirilmeli bunun içinde özellikle çantanızda hazır gıdalar ve ilaçlar bulunuyorsa onların son kullanma tarihlerini de dikkate almak zorundasınız. Deprem çantasında yer alacak acil malzemeleri sıralayacak olursak şunları belirtebiliriz.

  • İçme Suyu
  • Paketlenmiş Hazır Gıda Ürünleri
  • Konserve
  • Enerji Verecek Yiyecekler
  • Uzun Ömürlü İçecekler
  • El Feneri, Yedek Piller
  • Telefon Şarj Aleti
  • Çakı ve Düdük