info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Aracın ilk Günkü Hali Nasıl Korunur

Aracı ilk aldığınız günkü kokusu, duruşu ve hareket edişi farklıdır. Tahmin ediyorum ki içinden herkes keşke ilk günkü haliyle kalsa ister. Ancak zamanla kullanıma bağlı olarak aracın performansından tutunda içindeki kokuya kadar hepsinde bir değişim olacaktır. Bu durumu geciktirmek ve aracı ilk halinde muhafaza etmekte sizin elinizde bunun içinde aşağıda belirteceklerimizi uyguladığınız zaman aracınız uzun yıllar boyunca ilk günkü hali ile korunabilecektir.

Hava Almasını Kolaylaştırın:

Aracın hava alıyor olması önemli bir konu ancak hava almasından bahsederken öncelikli olarak motorunu ele almak gerekiyor. Aracın yağını ve suyunu, filtrelerini zamanında değiştirmek önemli bir alışkanlıktır. Bu yalnızca aracın performansının artmasını değil aynı zamanda kullanım süresinin de uzatılmasını sağlayacaktır. Örneğin şöyle söyleyebiliriz aracın hava filtresinin tıkanmış olması motorun düzgün çalışmamasına neden olacak ve sonrasında zarar verecektir.

Serin Tutun:

Aracınızın soğutma sistemleri önemli bu sayede çalışması da daha düzgün olacaktır. Aracın motorunu serin tutarsanız size ekstra masraf çıkarmayacaktır.  

Hava Basıncını Kontrol Edin:

Araçta güvenlik için en önemli etkenlerden birisi lastiklerdir. Lastikler zaman zaman bulundukları iklime göre havasında inmeler meydana gelir. Siz lastiklerinizi doğru hava basıncında tutarsanız lastiğin yıpranmamasını sağlayacağınız gibi fazla yakıt tüketiminin de önüne geçebilirsiniz. 

Göstergelere Dikkat Edin:

Günümüz araçların neredeyse tamamı göstergeden aracın her türlü aksamının kontrol edilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun içinde mutlaka aracın göstergelerini her bindiğiniz zaman gözden geçirmelisiniz. Göstergede yanan uyarı ışıklarının ne işe yaradığını bilmeli ve bir hata durumunda hemen müdahale etmeniz gerekir.

Düzenli Olarak Bakım Yaptırın:

Aracın bakımı yaptırmak önemlidir. bu performansını ve de aracın daha büyük masraflar açmasının önüne geçecektir. Düzenli yapılan bakımlarla birlikte yeni kalmayan bir araç yoktur. Ancak bunun içinde mutlaka güvendiğiniz bir teknik servise gitmeniz gerekiyor. Aracınızı tanıyan birisinden destek almanız süreçte sizi kurtaracaktır.

Akıllıca Kullanın:

Arabaya bakım kadar önemli bir konuda aracın kullanımıdır. Bazıları araçlarına her ne kadar temiz bakmış olsalar da aracı devirli kullanmadıklarından dolayı motor aksamı ve yürüyeninde sıkıntılar meydana gelebilecektir. Sizi büyük masraflardan kurtaracak olan akıllı kullanıma önem vermeniz gerekir.

Temiz Tutun:

Temizlik bir insan için ne kadar önemliyse araç içinde aynı şekilde önemlidir. Bunun için de aracınızı mutlaka belli aralıklarla iç ve dış temizliği yapmanız gerekir.