info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Egzoz Emisyon Muayenesi

Araçların trafikte güvenli ve serbest bir şekilde seyahat edebilmeleri için uymaları gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallar arasında yer alan egzoz muayenesi mutlaka araçlarda belli dönemlerde yapılması gerekli olan bir uygulamadır. Bunun içinde bu hizmeti mutlaka profesyonel kuruluşlardan almak gereklidir. Egzoz emisyon muayenesi için yetkili olan merkezler vardır ve bu merkezlerde belirlenmiş olan tarihlerde giderek aracın egzoz muayenesi yapılır. Egzoz emisyon muayenesi olmayan araç sürücüleri trafikte yakalandıkları zaman ceza ödemek durumunda kalırlar.  Bu uygulamanın nedeni ise trafikte seyir halinde olan araçların meydana getirmiş oldukları hava kirliliğini en alt seviyeye indirmektir. Kontroller belirlenmiş olan yönetmelikle yapılır ve hiçbir muayene istasyonu bunu kendi kafasına göre uygulayamaz.

Egzoz Emisyon Nedir?

Trafikte seyir halindeki her motorlu aracın egzozundan belli gazlar çıkar ve bu gazlarda hava kirliliğine neden olur. Çevreye verilen bu zararlı gazların miktarı ne kadar azaltılabilirse o kadar iyi olacaktır. Dolayısıyla düzenli olarak yapılan bu muayenelerde aracın egzozundan çıkan gazın değerinin de ölçülmesi sağlanmış olacaktır. İşte bu ölçüm işlemine de egzoz emisyonu denilmektedir. Eğer ki araç belirlenmiş olan oranın üzerinde bir hava kirliliğine neden oluyorsa bu durumda muayeneden geçemez ve trafiğe çıkması da bu sayede yasaklanmış olur. Sürücü bu şekilde yani muayenesiz bir şekilde trafiğe çıktı ve polise yakalandı bu durumda araç parka çekilerek cezai işlem uygulanacaktır. Üstelik bu basit olan işlemin yerine getirilmemesi halinde ciddi bir para cezası söz konusudur. Bu nedenle biz Hksigorta olarak mutlaka sürücülere egzoz emisyon muayenelerini periyodik olarak yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Ezgoz Muayenesi Ölçüm Periyotları Nelerdir?

Eğer ki araç özel ve resmi bir araç ise ve sıfır alınmış ise bu durumda ilk 3 yıl içinde muayene yaptırması gerekmez. Ancak sonrasında her 2 yılda bir mutlaka egzoz muayenesini yaptırmak zorundadır.

Ticari anlamda kullanılan ve sayılan motorlu taşıtların ise her yıl egzoz muayenesi yaptırılması gereklidir.

Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet, Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Egzoz Muayenesi Yaptırmamanın Cezası Ne Kadar?

Egzoz emisyon ölçümünü zamanında yaptırmayan araç sahipleri 1.054 TL, egzoz gazı emisyonu yönetmeliğinde belirlenen ölçümlere uymayan araç sahipleri ise 2.117 TL ceza ödemek zorundadırlar.