info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yokuş Aşağı Vitesi Boşa Almak Doğru Mu?

Bazıları yokuş aşağı giderken araçlarını boşa alarak araçlarının daha az yakacaklarına inanırlar bu durum tehlikeli olduğu kadar yanlış bilinen bir konudur. Bunun için yazımızın hemen başındayken bu konuda sizi açıkça uyarmak istiyoruz.

Aracımla Yokuşlardan İnerken Vitesi Boşa Almalı mıyım?

Araçları yokuş aşağı boşa sallamak diğer bir tabir ile peygamber vitesinde gitmek oldukça tehlikelidir. Bu tehlikenin nedeni ise araçlarda fren sistemi motora bağlıdır ve motordan almış olduğu negatif basınçla hareket eder. Emme manifoldu ya da ayrıca bir pompa yardımıyla negatif basınç alıp fren kullanılır. Vitesi boşa aldığınız zaman siz freni pompaladıkça basınç düşecek ve azalmaya başlayacaktır. Belli bir aşamaya geldiğiniz zaman ise freniniz sertleşmeye başlayacak ve bir süre sonrasında aracınızın freni tutmamaya başlayacaktır.

Bunun yanı sıra aracınızı boşa attığınız zaman az yakıt tüketmeyecek tam tersine halen yakıt tüketmeye de devam edecektir. Araç yokuş aşağı boşa alarak bırakıldığında gereksiz bir hızlanma meydana geleceğinden direksiyon kontrolünüz de da az olacaktır. İstediğiniz hamleleri çok kolay bir şekilde yapamayacağınızdan dolayı aracın savrulmaya yönelik bir yaklaşım içerisini girmesi de kaçınılmaz olacaktır. Dolayısıyla bu kontrolsüz bir araç kullanımıdır ve kontrolsüz araç kullanmak çok tehlikeli bir durumdur. Kontrolsüz bir ilerleyiş aracın diğer sistemlerinin de sizin kontrolünüzden çıkması anlamına gelecektir. Her aracın fren sistemi şanzıman ve lastiklere bağlı olarak çalışır yani siz yokuş aşağı doğru giderken kullanmanız gereken vites yukarı doğru çıkarken hangisi ise onunla olmak durumundadır. Bu soru aracımla hangi viteste yokuş aşağıya inmem gerekiyor sorusunun da yanıtı olarak verilebilmektedir. Bu kuralı bilenler genelde yokuş aşağı inerken aracını boşa atmazlar.

Yokuş Aşağı Hangi Vitesi Kullanmak Daha Doğrudur?

Yokuş aşağı doğru ineceğiniz vitese karar verdiniz bu durum birazda yokuşun uzunluğuna ve eğimin şekline de bağlıdır. Bu durum aracın güvenliğini artıracağı gibi yakıt tasarrufunu da sağlayacaktır. Örneğin 2. Vitesle çıktığınız bir yokuşu yine 2. Vitesle inmeniz gerekiyor. Bu gereksiz fren sistemini de kullanmamanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla bu fren balatalarının ömrünü uzatacağı gibi aracınızı güvende tutar ve daha az yakıt yakmasını sağlar.

Aracın yokuş aşağı boşa sallanması şanzımanın devre dışı bırakılması anlamına gelecektir ve ani frenleme de frenleriniz tutmayabilir.