info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Engelli Raporuyla Araç Alımı

Engelli raporu olanların belli şartların yerine getirilmiş olmasıyla birlikte araç alımlarında ÖTV’den muaf olduklarını biliyoruz. Amaç ise engelli vatandaşların yaşam konforunun daha da artırılmasıdır. Bunun için içinde engelli bireyin bu haktan yararlanabilmesi için %40 ve %90 üzerinde engelli raporları olması gerekiyor. Engelli raporuyla araç alımı ki şekilde değerlendiriliyor. Bunlardan birincisi %90 ağır engelli raporu olanlar ikincisi ise %40 engelli raporu olanlar. Bu iki rapor oranının arasındaki fark ise %40 ve üzeri raporu olan bireyin aracını kendisi kullanması gerektiğidir.  Peki, %40 engelli raporuyla araç alımı nasıl oluyor?

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı

%40 ve üzeri engelli raporuna sahip olan bireyin araç atın almak istediklerinde öncelikli olarak bu durumlarını belgelendirmeleri gerekiyor. Raporun üzerinde ise özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumunun olmadığının belirtilmiş olması şartı var. Engelli kişinin bu aracı alması ve kullanabilmesi içinde H sınıfı ehliyetinin olması gerekiyor. Engelli kişi ehliyet için başvurduğu zaman özel donanımlı aracıyla sınava girer ve bu sayede ehliyetini almaya da hak kazanır. 

%90’ın altında engeli olan sürücülerinin araçlarında mutlaka kendi engellerine uygun olan özel aksamın yaptırılması gerekiyor. Burada da bu aracı ÖTV ödemeden alabilecektir. %40 ve üzeri engelli birey eğer ki bu şekilde bir araç almış ise bu durumda aracını kendisinden başkası da kullanamaz.

%90 Engelli Raporuyla Araç Alımı

Yukarıda % 40 engelli raporuyla araç alımını anlattık. Burada ise % 90 ağır engelli raporuyla araç nasıl alınabilir bunu anlatalım istedik. Bu şekilde hazırlanmış bir raporla araç alan kişilerin öncelikli olarak kendilerinin bu aracı kullanamıyor olması gerekiyor. Devlet buradaki hakkı ise engelli bireyin yakınları için sağlamış durumda. Engelli bireyin satın aldığı araç bir başkası tarafından kullanılabilir. Bundan önce bu araçları kullanabilmek için belli bir akrabalık derecesinin olması gerekiyordu. Ancak günümüzde bu sisteminde ortadan kalkmış olduğunu söyleyebiliriz.  %90 engelli raporuyla araç alan bir kişinin aracı alımı sırasında mutlaka kendisinin de olması gerekir. Bu sayede aracın satışı onun üzerine yapılacaktır. Yukarıdaki durumun tam tersine bu şekilde bir raporu olan kişinin aracı kendisi kullanması ise yasaktır.