info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araçta Parça Değişimi Olursa Ne Olur

Her araç şasenin üzerine oturtulmuş olan bir kasaya sahiptir. Aksam kısaca basitken işin teknik boyutuna girdiğimiz zaman karışık bir hale dönüşür. Ancak bizim asıl konumuz otomobillerin teknik aksamları olmadığından dolayı kaportada yoğunlaşalım istedik. Kaportaya genel olarak baktığımız zaman ise parça parçadan oluştuğunu görebiliyoruz. Otomobilleri oluşturan kaporta parçaları ise şu şekilde olacaktır. Ön sağ çamurluk ön sol çamurluk, ön kaput, sol ön kapı sağ ön kapı, sol arka kapı sağ arka kapı, sol arka çamurluk sağ arka çamurluk tavan ve bagaj kapağı.

Ancak göstermiş olduğumuz bu parça tipleri araçların kasa tiplerine göre farklılık gösterir. Sedan araçlarda yukarıda bahsettiğimiz parçalar mevcut olmakla birlikte toplamda 10 parçadan oluşur ve bu parçalardan herhangi bir tanesinin değişiminin yapılması durumunda araç kazalı olarak tanımlanır ve buna göre muamele görecektir. Parçalar değişebildiği gibi onarılarak tekrar boyanıp eski haline de dönüşebilir ancak her iki işlem sonrasında da araçta bir değer kaybı söz konusu olacaktır. siz bu parçalarda yapılan işlemlerden haberdar olmadığınız durumda zararınız küçük ya da büyük olabilecektir. 

Araçlarda Değişen Neden Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi araçlar fabrikadan 10 parça ve orijinal haliyle çıkacaktır. En azından bizim ülkemizde sistem yukarıdaki gibi çalışır. Yani parçalardan birisinin işlem görmesi durumunda araçta değer kaybı yaşanır. Ancak tamiri mümkün olmayan parçalar ise değiştirilecektir. Burada aracın boyanmasından daha çok değişen parça söz konusudur çünkü aracın satışı sırasında ciddi bir değer kaybı söz konusu olacaktır. Aracın bir parçasının ya da birden fazla parçasının değiştiğini anlayabilmenin birden fazla yöntemi vardır. Ancak bazı art fikirli kişiler değişen parçaların kusurlarını öyle bir kapatırlar ki herkes bunu anlayamaz. Sizinde bilmeden aldığınız bir parçası değişmiş araç sıkıntıya neden olabilecektir.

Daha önceki yazılarımızda da anlattığımız gibi parça değişimi ile ilgili işin uzmanından destek almanız sizin hata yapmanızın da önüne geçecektir. Peki işin uzmanı kim derseniz elbette ki burada ekspertizleri örnek olarak gösterebiliriz. Eksperler aracın en son hali hakkında size detaylı bilgiler vereceği gibi kaportada değişen ya da boya olup olmadığını da cihazlar yardımıyla anlayacaklardır.