info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Emniyet Kemeri Kullanmanın Önemi

Bir araca oturduğunuz zaman ilk olarak dikkat etmeniz gereken güvenlik konusu olacaktır. Bunun içinde koltuğa oturur oturmaz emniyet kemerini bağlamaya önem vermelisiniz. Otomobillerde artık güvenlik ön planda tutulduğu içinde kemerin bağlanmaması durumunda rahatsız edici bir ses çıkarıyor. Bundan rahatsız olmamak isteyen kişilerde ya emniyet kemerini takıyorlar ya da buraya bir kilit takıyorlar. Emniyet kemerini bağladığınız zaman can güvenliğinizi artırmış olursunuz ancak bu sesi susturmak için kullanacağınız bu kitler sizin için çok pahalıya da patlayabilir.

Emniyet kemerini arkadan bağlamak yerine leğen kemiğinizin üzerinden üst omzunuza doğru geçmelidir. Bu sayede doğru bir koruma sağlamış olursunuz. Bir kemerin fayda sağlayabilmesi için en iyi şekilde takılması gerekir. Kemer farklı boylardaki insanlar için ayarlanabileceğinden dolayı kendinize göre tam olarak ayarlamanız gerekir. Bir çarpışma esnasında kemerin makarası kitleneceği içinde sizin aracın içinden dışarıya doğru gitmenizi ya da koltuğunuzdan fırlamanızı önleyecektir. Genelde biz türk insanı olarak kısa mesafelerde kemer takmak istemeyiz çünkü çok işe yaramayacağını düşünürüz. Fakat kazalara baktığımız zaman emniyet kemerine en çok kısa mesafelerde ihtiyaç duyuluyor. Aksi takdirde ölümlü kazalar çok fazla oluyor. Yapılan istatistiklere göre sürücüler ölümlü kazaların büyük bir bölümünü evlerine 35–40 kilometre kala yaşıyorlar.  Bu kazalara baktığımız zaman ise %35 oranındaki kişinin emniyet kemeri takmadıkları görülüyor. Eskiyle bugünü kıyasladığınız zaman artık bu ve bunun gibi bilgilendirici yazılar sayesinde insanlar kemer kullanımına önem veriyorlar. 

Emniyet kemeri takılmış bir araçla yapılan kazaların %70’lik bölümünde sürücü ölümle karşılaşmıyor.

Çarpmanın Etkisi

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalar ve otomobil sürüş testleri içerisinde yapılan incelemeye göre kemer bağlı olunduğunda ciddi bir durumdan da uzak kalınıyor. Bazı sürücülerin kafasında şu vardır. Kısa mesafe ve yavaş giden bir araçta emniyet kemeri bağlanmadığında sıkıca tutunup zarar görmenin önüne geçilebilir. Trafik kazalarını göz önünde bulundurduğumuzda ise en yavaş bir çarpışmada bile ciddi bir sarsıntı olacak ve bir yere tutunabilmek imkansız olacaktır. Şimdi buna bir örnek vermek gerekirse kolumuzdaki kaslar en fazla 25 kg’a kadar dayanabiliyor. Ancak siz bir duvara vurduğunuz zaman hızınızın 50 km olduğunu düşünürseniz burada 75 kg’lık bir güç meydana geliyor ve dolayısıyla sizin dokunmanız tutunmanız mümkün olmuyor.