info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yaşlı Sürücüler İçin Güvenli Otomobil Kullanmanın İpuçları

İnsanlar doğar, büyür ve yaşlanırlar. Bu doğal bir süreçtir ve hiçbir insan kendi yaşlılığını da kabul etmez. Bu da özellikle yaşlılar için otomobil sürmeyi bırakmanın zamanının gelip gelmediği konusunda da kararsızlardır. İnsan yaşlandığı zaman beraberinde tüm uzuvları da artık görevlerini yerine getirmemeye başlayacaktır. Örneğin yaşlandıkça görüş mesafesi düşmeye başlayacak, işitme azalacak ve reflekslerde etkilenecektir. Bu durum beraberinde kuvvetten düşmeye de neden olacaktır. Artık kendi kendini süren otomobillerde üretilmeye başlandı ancak onların yaygınlaşmadan önce de kendinizi güvene almanız gerekiyor. Aşağıda bahsedeceğimiz konular sizin güvenliğiniz için çok önemlidir.

Gözlerinizi Ve Kulaklarınızı Kontrol Altında Tutun

Gözleriniz sürüş sırasında mutlaka olması gerektiği gibi görebilmesi gerekiyor. Eğer ki görme dereceniz azalıyorsa bu durumda gözlük ya da lens kullanmanız gerekiyor. Düzenli göz muayenesinden geçmeniz önemlidir. Bu sayede gözlerinizde meydana gelen değişiklikler konusunda da bilgi sahibi olursunuz. Eğer ki işitme cihazı kullanıyorsanız bu durumda testlerinizi yaptırmanız gerekiyor. Özellikle rüzgâr işitme cihazlarının gücünün düşmesine neden olacağından dolayı duymanız da güçleşecektir. Bunun için işitme cihazıyla araç kullanıyorsanız mutlaka otomobillerinizin camlarını da kapatmalısınız.

Bir Navigasyon Cihazı Satın Alın

Navigasyon cihazları yaşınız ne olursa olsun size faydalı olacaktır. Yanlış bir yola girdiğinizde sinirleriniz bozulacağınızdan dolayı panik yapabilirsiniz. Ancak navigasyon cihazınız varsa bu durumda panik yapmazsınız. Cihaz sizi gitmeniz gereken noktaya kadar götürecektir. Navigasyonlar size her zaman alternatif yollar sunabilir.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Gece araç sürmekten hoşlanıyorsanız belli bir yaştan sonra bundan uzaklaşmalısınız. Gün ışığında ve de iyi hava koşullarında araç sürmek işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda otomobil kullanmaktan kaçınmalısınız. 

Sürücülük Becerilerinizi Değerlendirin

Ehliyetleriniz artık yenilenecektir. Sürücü ehliyetlerinizi zamanı geldiğinde değiştirin bu aynı zamanda sizin kontrolden geçmenizi sağlayacaktır. Sürüş bilgilerinizi tazelemek için kitap okuyabilirsiniz. Bu sizin aynı zamanda kendinize olan güveninizin de artmasını sağlayacaktır. 

Fiziksel Olarak Aktif Kalın

İnsan yaşlandıkça yavaşlamaya başlayacak dolayısıyla eskiden yaptığı bazı hareketleri yapmakta da güçlük çekecektir. Kaslarınız ve eklemlerinizin kuvvetini artırabilmek için mutlaka düzenli olarak yürüyün, spor yapın.  

Sonuç olarak artık yaşlanıyorsunuz ve kendinize çeki düzen vermenizin de zamanı geldi demektir. Teknolojiyi de kullanıyor olmak bu dönemde size iyi gelecektir.