info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Akünün Bittiği Nasıl Anlarsınız?

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Yürüyen aksamların ya da elektrik sistemine sahip olan makinelerin sürekli olarak elektrik üretebilmesi için aküye ihtiyaçları vardır. Otomobillerde akü bu amaçla yer almaktadır. Bir aracın çalışma mantığına baktığımız zaman öncelikli olarak elektriğe ihtiyacı olduğunu bilirsiniz. Araç ilk çalıştırıldığında kendi elektriğini üretemez ve bunun içinde akü elektrik aksamına bağlıdır. Akünün bittiği nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtı da burada karşılığını bulacaktır. Yani bir aracın çalışmamasını anlayabilmek için uzman olmaya gerek yoktur. Eğer ki aracınız çalışmıyorsa bu durumda akünüz de bitik demektir. Ancak araç mutlaka aküsü bittiği için çalışmayacak değildir. Ama burada önemli bir ayrıntı var ki aracınızı çalıştırırken göstergeye bakmak. Eğer ki aracın göstergesindeki simgeler yanmıyorsa akü bitmiş demektir.

Akü Biterse Ne Olur?

Başlığa verilecek yanıt ise açık ve nettir eğer ki aracınızın aküsü biterse bu durumda ne yaparsanız yapın aracınız çalışmayacaktır. Araçta bir elektrik olmadığı zaman çalışmasına imkan yoktur. aracınızın aküsü bittiyse o zaman ilk olarak onu şarj etmeniz gerekiyor. 

Soğuk Hava Akünün Bitmesine Neden Olur mu?

Akü yaz ya da kış mevsiminde bitebilir. Özelikle aküler yaz mevsiminde daha fazla enerji harcarlar ancak kışında akünün donma ihtimali yüksektir. Donan bir aküde asla çalışmaz ve değiştirilmesi gerekir. Aracın çalışmaması durumunda da ses, ışık ve iç aydınlatma çalışmayacak ya da bunların uzun süreli açık kalması sonucunda akünüzde bitebilecektir. 

Eğer aracınızı sıklıkla kullanıyor ve kullandığınız yerde çok fazla dur kalk yapıyorsanız o zaman akü dinamosu düştüğünden dolayı akünün şarj olması mümkün olmayacaktır. Buda akünün bitmesine neden olabilecek bir durumdur.

Akü Fiyatları

Akü biterse diye arama yapanların aslında merak ettikleri en önemli şey akü fiyatlarıdır. Akünün fiyatları ise model, tür, amper gibi özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilecektir. Genel olarak baktığımızda ise bir akünün ortalama fiyatı 200–400 arasında değişmektedir. Bu aracınızın hangi tür bir aküye ihtiyacı olduğuna göre ödeyeceğiniz fiyatı da belirler

Akü Uyarı İşareti

Yeni araçların büyük bir bölümünde akünün bitmesi ya da azalması halinde uyarı lambası yanmakta ve sürücüyü bilgilendirmektedir. Ancak eski model araçlarda da yine simge yanıyorsa aracın aküsünün bittiği belirlenmiş olacaktır.