info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobillerde Motor Beyni Arızası

Otomobilleri genel olarak değerlendirdiğimiz zaman her bir parçanın da ayrı bir öneminin olduğunu biliyoruz. Bu önemli parçalara baktığımız zaman ilk karşımıza çıkanın da motor beyni olduğu bilinir. Otomobillerde bilgisayar sistemi en önemli parçadır. Ancak bir aracın her parçasında meydana gelebilecek arız gibi motor beyninde de arızalar oluşabilir. Motorda oluşacak bu arızalara baktığımızda ise bir takım belirtiler gösterirler. Bunun içinde bir aracın motor beyninin arızalı olması demek diğer tüm aksamlarında düzgün bir şekilde çalışmaması anlamına gelebilir.

Motor Beyni Arızası Belirtileri

Yeni sistemdeki araçlara baktığımız zaman motor beyni arızalarını gösteren ve bizim hızlı bir şekilde anlamamızı sağlayan uyarı lambalarıdır. Eğer aracınızda arıza lambası durup dururken kendi kendine yanmış ise o zaman büyük ihtimalle aracınızın motor beyninde bir sorun var demektir. Bu da aracınızın zamanla dengesiz çalışmasına ya da çalışırken de sorunlara neden olmasına yol açacaktır. Aracınız bir neden yokken stop ediyor ise o zaman motor beyni arızası belirtisidir. Fakat aracın stop etmesinin nedenlerinden bir tanesi de ateşleme sistemi olabilir. Bunun içinde motor beyninde sıkıntı yok ise o zaman sıkıntı ateşleme sisteminde olabilir.

Motor beyninde oluşan arızanın nedenlerinden birisi oksitlenmedir. Hatta aracınızda herhangi bir yanma olmadığı halde aracın içerisine yanık kokusu gelecektir.  Bu durum yanma görüntüsünün oluşması halidir.

Motor beyni arıza yaptığı zaman aracın performansı doğrudan etkilenecektir. Düşüş olacağından dolayı aracın çekişi azalacaktır. Aracınız anlam veremediğiniz bir şekilde daha fazla yakmaya başlayacaktır. Araç çalışırken düzensiz bir şekilde çalışmaya başladığı içinde gürültülü olarak çalışacaktır. Bu gürültü ise aracın içerisin de sizi rahatsız edecek düzeyde olacaktır. Örneğin aracınız normal devrinde ve hızlı bir şekilde ilerlerken birden istop etmişse o zaman bu durum motor beyninde meydana gelen bir arızadan kaynaklı olacaktır.

Motor Beyni Arızası

Eğer ki aracınızın motor beyninde bir sorun yaşamışsanız o zaman bu durum tamir edilebilir. Fakat bazı durumlarda ise parça değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Elbette ki bu şekilde bir sorunla karşılaşılması durumunda mali tablo gözünüzün önünde canlanabilir. Çünkü aynı parçanın orijinal ve sıfırını almak istediğiniz zaman ciddi bir maliyet farkı ortaya çıkacaktır. Bunun içinde serviste yapılan bir tamirde cebinizden çıkan paranın miktarı daha fazla olabilir. Eğer ki aracınızın beynindeki bu sorun çözülmez ise o zaman çıkma beyin alınarak sorunun çözümüne gidilebilir.