info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Akü Arızası Nasıl Anlaşılır

Akünün görevi elektrik enerjisinin kimyasal enerji olarak depolayan ve ihtiyaç duyulması anında da bunu tekrar elektrik enerjisine çeviren bir depolama aracıdır. Kısa bir şekilde özetleyecek olursak elektrik devresiyle kimyasal bir tepkime oluşturarak bunun elektrik enerjisine çevrilmesidir. Akü mutlaka her araçta bulunması gereken bir parçadır. Arızası olması ya da hiç olmaması durumunda aracın çalışması mümkün değildir.

Aküler kendi içerisinde de farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Akaryakıtla çalışan araçların büyük bölümünde 12 voltluk aküler bulunur. Toplam 6 elemandan oluşur ve bunlar seri olarak birbirine bağlıdırlar. Akü genelde dört adet pozitif ve beş adette negatif yüklü olan plakalardan meydana gelirler. 

Akünün görevlerine baktığımız da aydınlatmadan tutun çalıştırmaya ve ateşleme varıncaya kadar pek çok görev alırlar. Genel olarak ise amacının aracın motorunun çalıştırılmasını sağlamaktır. Bugün akü teknolojisi araçlarla birlikte hızlı bir şekilde gelişim göstermektedir. Yeni nesi olan bu aküler oldukça kullanışlıdır. Akülerin geliştirilmiş olması onların bakım ve onarım gibi ihtiyaçlarını da ortadan kaldırmıştır. Bunun içinde yeni nesil araçların tamamında bakım gerektirmeyen aküler bulunur. Yeni nesil akülerde AGM teknolojisi ve bunun yanında start- stop gibi işlemler daha yüksek.

Akülerin Çalışma Prensibi

Akülerin çalışma şekline baktığımız da birbirini tetikleyen belirli bir sıralama halindedirler. Başlangıç olarak aydınlatma, çalıştırma ve ateşleme prensibini benimser. Aracınızda motoru çalıştırdığınız zaman alternatör tarafından araca bir elektrik akımı gönderilir daha sonrasında ise SLI tipli yani asitli aküler kurşun sayesinde ciddi bir patlama meydana getirir bu patlamanın ardından ise akım serbest bırakılır. Bunun sonucunda da akü hızlı bir şekilde şarj edilmeye başlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra akü sayesinde araçtaki elektrik ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Akünün bu kadar önemli olduğunu anlattık ancak bazen beklemediğimiz bir zamanda aküler arızalanabilirler. Bu arızalar ise ş şekilde belirtilebilir.

Farların Kontrol Edilmesi

Aracınıza bindiniz ve kontağı çevirirsiniz farları açarsınız marş yapıldığında eğer ki aydınlatmanız tam olarak sağlanmıyorsa bu durumda akü normaldir. Ancak marş basarken farlar gidip geliyor veya farda sönmeler oluyorsa bu bir arıza nedenidir.

Araçtaki ışıkların Kontrolü

Bunun için aracınızı çalıştırmadan yarım kontak yapın ve araçtaki ışıkları kontrol edin eğer ışıklar yanmıyorsa bu durumda akünüz bitmiş ya da arızalanmıştır.