info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortası Ne Zaman Ödeme Yapmaz

Karayolları kanununa göre trafiğe her çıkan araç zorunlu olarak trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Çünkü trafik sigortası sizin değil karşı tarafa vermiş olduğunuz hasarın masraflarını karşılamayı amaçlar. Bir nevi üçüncü kişinin maddi güvencesidir. Trafik sigortasının kapsamı ülke sınırları içerisindedir. Bunun için aracınızla yurtdışına çıkacaksanız ona göre farklı sigorta türleri hazırlanmıştır. Türkiye’de hizmet veren tüm sigorta şirketlerinde trafik sigortasının kapsamı aynıdır. Trafik sigortası karşı tarafı güvenceye alırken aynı zamanda kapsamında dışında kalan durumlar söz konusudur. Trafik sigortasının ne zaman ödeme yapmayacağını ise şu şekilde belirtebiliriz.

Trafik Sigortası Kapsamı Dışında Kalan Durumlar Nelerdir?

  • Trafik sigortasının devreye girebilmesi için aracın trafikte seyir halinde olması gerekir. Eğer ki bir kaza aracınız seyir halinde değilse o zaman meydana gelebilecek masraflarınızı karşılamayacaktır.
  • Kazaya neden olan aracın sürücüsü kendi kusuru için herhangi bir ödeme isteğinde bulunamaz. Trafik sigortası yalnızca karşı tarafın maddi ve manevi zararlarını karşılamakla yükümlü bir teminattır.
  • Kazada sürücünün taşımış olduğu bagaj ve eşyalar sigorta kapsamı dışındadır. Olası bir zararda sigorta şirketi eşyalar için ödeme yapmaz.
  • Kazayı yapan sürücünün kaza anında araç içerisinde eşi, çocukları ve akrabaları zarar görmüşse onlar için yapılacak olan bir tazminat talebi olumsuz olarak karşılanır.
  • Trafik sigortası aracın kaza dışında almış olduğu zararları, çalınma, bakım ve onarım gibi durumları karşılamaz.
  • Gösteri aracı, yarış arabası ve buna benzer diğer araçların aktiviteler sırasında kaza yapmaları durumunda sigorta şirketi masrafı karşılamaz.
  • Aracın gasp edilmesi, soyulması ya da çalınması ile ilgili durumlarda sigorta şirketi ödeme yapmaz.
  • Terör olaylarında zarar gören araçlar trafik sigortası kapsamında tutulmaktadır.

Yukarılardaki bilgilerden yola çıkarak konuşursak trafik sigortası yaptırırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Trafik Sigortasında Bilmeniz Gerekenler

Sigortanızı yaptırırken yukarıdaki şartları mutlaka bilmelisiniz. bu sayede sorumluluğunuzu da tanımış olursunuz. Eğer ki ölümlü bir kazaya karıştınız bu durumda karşıdaki kişiye ya da onun vasisine tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Buradaki bedel ise kişinin yaşına ve de gelir durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Yaptırmış olduğunuz trafik sigortasının poliçesinde imzaladığınız sözleşmenin tüm maddeleri açık açık yazılmıştır.

Sizin için özel hazırlayacağımız trafik sigortası teklifimizi almak için lütfen 0(312) 221-0011 çağrı merkezimizden bize ulaşın.