info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Aracın Çalınması veya Pert Olması Halinde Sigorta Ödemesi

Araç Pert Olması Halinde Sigorta Ödemesi

Bir aracınız varsa bir riskinde her zaman kapınızda olduğunu bilirsiniz. Aracınızın pert olma ve çalınma ihtimali vardır. Kasko sigortası ile riski üzerinizden alabilirsiniz. Bir aracın pert olarak sayılabilmesi için aracın en az % 70’lik bölümünün hasar görmüş olması veya onarım bedeli sigorta değerine yaklaşmasıyla mümkün olacaktır. Eğer ki aracınızın maddi değeri yüksek ise böyle durumlara karşın mutlaka kasko sigortası yaptırmanız gerekli. Bu sayede aracınızda oluşabilecek maddi hasarı da telafi etmiş olursunuz. Kasko sigortası bir pert olma halinde aracın o günkü değerine bakar ve ödemesini de o günkü değer üzerinden gerçekleştirir. Mesela buna bir örnek verelim. Aracınızın değeri 60 bin lira aracınızı kullandıktan birkaç yıl sonrasında pert olmuşsa o zaman alacağınız değer pert olduğu zamanki piyasa durumuna göre olacaktır. Bu da aracın o dönemde kaza yapması halinde değeri 40 bin liraysa alınacak para bu kadar olacaktır. Bazı sigorta firmaları kasko sigortasına ek teminat olarak pert sigortası da yapmaktalar bu sigorta çeşidi yalnızca aracın pert olması halinde devreye girecektir.

Araç Çalınması Halinde Sigorta Ödemesi

Sabah evinizden çıktınız ya da aracınızı bıraktığınız yere geldiğiniz de bir de baktınız aracınız yerinde yok ve çalınma ihtimali yüksek. Yapmanız gereken ilk işlem hemen en yakın karakola gitmek ve aracın çalındığına dair bir tutanak tutturmak.

Sonrasında ise aracınızın çalındığını sigorta şirketine hemen bildiriyorsunuz. Sigorta şirketinden Asayiş Şube Müdürlüğü’ne ve hırsızlık masasına resmi olarak yazı yazmasını talep edebilirsiniz. Sigorta şirketinden alacağınız belgeyi karakola götürüp oradan alacağınız başka bir belgeyi sigorta şirketine veriyorsunuz. Tüm bu işlemler sonrasında Trafik Tescil müdürlüğüne giderek aracınızın trafikten silinmesi işlemini başlatıyorsunuz ve size çalınmış araç şeklinde bir ruhsat veriliyor. Aracınızın vergi vs. borçlarının tamamı ödendikten sonra tüm evraklarını sigorta şirketine vermeniz yeterli olacaktır.

Çalınma olayı araç sahiplerinin iradesinin dışında olan bir durumdur. Dolayısıyla çalınmış bir araç sahibine maddi bir külfeti de beraberinde getirecektir. Kasko sigortası böyle durumlarda devreye girerek siz maddi kayıptan kurtarır. Aracınızın çalınması sonrasında yukarıdaki işlemleri yaparak maddi kaybınızı da güvence altına alırsınız.

HKsigorta olarak Ankara kasko sigortası hizmeti vererek aracınızı maddi olarak güvence altına alıyoruz.