info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Aracınızın Motor Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

İnsanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için nasıl kalbi sürekli olarak çalışmak zorundaysa araçlarda da motor aynı görevi yapar. Dolayısıyla bir aracın motoru onun kalbidir şeklinde bir tanımlama yapılabilecektir. Sahip olduğunuz aracınızın hem güç hem de hareket kaynağı motordur ve tüm diğer sistemler bu motor üzerine kurulmuştur. Peki aracınızın şu an iyi olan motorunun ömrünü daha fazla nasıl uzatabilirsiniz?

Eğer ki aracınızı yeni almışsanız bu durumda motorunun da yeni olduğu açıktır. Bu nedenle de aracınızın motorunu korumak sizin elinizdedir. Aracınızın motorunun zarar görmemesi için öncelikli olarak düşük ya da yüksek devirlerle kullanmamanız gerekiyor. Yeni bir araç ilk 5.000 km’ye kadar sıkıntısız bir şekilde çalışır. Bu düzenin korunması için ise dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu önemli noktalar aşağıda belirtilmiştir.

Otomobillerde Motor Ömrünün Uzatılması İçin Önemli Noktalar

Aracınızı kullanırken yüksek devirden mutlaka uzak durmalısınız. Çünkü aracınızı yüksek devirde kullanırsanız bu durumda kompresörünün de yıpranmasına neden olursunuz. Bunun için yüksek devir iyi bir şey değildir. Yüksek devirle aracınızı kullanmaktansa kısa aralıklarla aracınızın gücünü artırmalısınız ya da düşürmelisiniz. Sürekli olarak bir aracın devirsizce kullanımı ise aracın silindirlerine gelen akaryakıtın yanmadan direk olarak dışarı atılmasına neden olacaktır. Bu da sizin otomobilinizde yakıt tüketimi ve ekonominiz için hiçte iyi bir şey değildir. Yüksek devirde çalışan bir aracın harareti de artacaktır.

Daha önceden ikinci el ve eski bir aracınız varsa. Artık o araçla birlikte sizinde eski alışkanlıklarınızı geride bırakmanız gerekiyor. Örneğin artık yeni araçlarda arabayı çalıştırdıktan sonra 5 dakika beklemek gerekmiyor. Aracınızın motoru çalıştırmanızla birlikte harekete hazır hale gelmiştir demektir.

Bir aracın besininin akaryakıt olduğunu asla unutmamalı. Bunun içinde aracınızdan aynı performansı sağlamak istiyorsanız mutlaka sürekli olarak kalitesinden emin olduğunuz ve aracınızın motor ve enjeksiyon sistemine zarar vermeyecek olan istasyonları tercih etmeniz. Özellikle de bu noktada tek tip akaryakıt markasını kullanmak önemlidir. Biz bu konuda size motorin için Shell LPG için ise Opet markasını tavsiye ediyoruz. Bunun size sağlayacağı fayda ise aracın segmen kaymasının yaşanmayacak olmasıdır.

Aracınızın yağını mutlaka düzenli olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bunun içinde sürekli olarak motor yağının kontrolünü yapmanız gerekir. Yeni model araçlarda sistem uyarılarla sürücüyü uyaracaktır.