info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

BES Birikimleri Nasıl Alınır?

İnsan yaşamı belli bir yaştayken daha akıcı ve sorunsuz geçer. Hayat belli bir düzene girmiş ve standartlar yakalanmış ve bu şekilde akıp gider. Ancak o dönemde unutulan bir şey var ki o da yaşlılık dönemimiz. Genelde insanlar yaşlılık söz konusu olduğunda o zamana gelelim de bakarız gibi bir düşünce içerisine girerler. Zannedilir ki o zaman hiç gelmeyecek. Ama bugün şöyle etrafınıza baktığınız da o görmüş olduğunuz yaşlılarında hepsi bir zamanlar gençti ve sizin gibi düşünüyor sizin gibi hareket ediyordu. Özellikle de çalışırken her şeyin öteleniyor olması yüksek olasılıkla da yaşlandığınız da kısıtlamalara gitmenize neden olacaktır.

Birikim sabır ve özveri ister.

Eğer ki maaşınız her zaman elinizdeyse belli ki tasarrufa gitmek zor olacak ancak sigorta çeşitleri arasında yer alan BES sayesinde birikim yapmanız da daha kolay olacaktır. BES bir insanın yaşlılığında nasıl rahat edebileceğinin de bir göstergesidir. BES’ e olan ilginin her geçen gün artması ise insanların yaşlılıkları için düşündükleri standart hayat.

BES bir sosyal güvenlik sisteminin parçası değildir. Sizin için ilave bir güvence demektir. Sisteme en erken giriş yaşı 18’dir. Fakat erken yaşta girdiğiniz zaman erken ayrılma gibi bir hakka sahip olabiliyorsunuz. 

BES Birikimlerinin Alınması için Ayrılma Nedenleri

BES’ten ayrılmanız için en önemli nedenlerin başında emekli olmak geliyor. 10 yıl boyunca ödemiş olduğunuz katkı payı 56 yaşınızı doldurduğunuz da size emeklilik hakkı sağlıyor. Bunun yerine getirilmesi durumunda insanlar hem kendi kar paylarını hem de % 25 oranında devlet katkısının sahibi olabilirler. Emekli olduğunuz zaman birikiminizi tek bir seferde de alabiliyorsunuz parça parça da çekebiliyorsunuz. Eğer ki her ay düzenli maaş şeklinde istenirse bu şekilde ödemeler yapılabiliyor. 

Sistemden sadece emekli olarak ayrılmanız gerekmiyor.  Ölüm ve sakatlık durumunun gerçekleşmesi durumunda da BES’ten ayrılabiliyorsunuz. Eğer ki katılımcı emekli olmadan hayatını kaybederse birikim mirasçılarına ödenecektir.  Ölüm ve sakatlanma durumunda kesinti olmaz.

BES’ten Ayrılmak

Bireysel emeklilik sistemi uzun vadelidir. Bunun inde erken ayrılma talebinizin olması halinde kesintiler olacaktır. Özellikle de devletin sağlamış olduğu katkı payını alamazsınız.