info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Alarm Sistemleri Hakkında

Araçlar bizim elimiz ve ayağımız ancak bunu fark etmemizde aracımızın başına bir iş geldiğinde ya da onu sattığında oluyor. Çünkü bir araca sahipken ve araç garajınızda duruyorken bunun net olarak farkına varamıyorsunuz. Eğer ki kapalı bir garaja sahipseniz o zaman endişe etmiyorsunuz ancak aracınız her türlü şartlara karşın dışarıda duruyorsa bu durumda savunmasız demektir. Bunun içinde aracınızın modeli ne olursa olsun mutlaka kendi önleminizi kendiniz almanız gerekiyor. Bu makalemizde biz de Hksigorta olarak araç alarm sistemleri hakkında size bilgiler verelim istedik çünkü büyük bir şehirde yaşıyorsanız buna çok fazla ihtiyacınız olacak.

Öncelikli olarak oto hırsızlığına karşın alınabilecek alarm önlemlerinden bahsetmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunun içinde kaç çeşit koruma sistemi var bu konuya değinerek başlayalım. Sürücüler araçlarını korumak için alarm, baston kilit, direksiyon kilidi ya da gizli kontak gibi seçenekleri değerlendiriyorlar. Bunların hepsinin aracın korunmasındaki önemi büyük ancak bir araç için en güvenilir koruma sistemi nedir derseniz o zaman alarm sistemleri diyebiliriz. 

Immobilizer Çalınmaya Karşı Yeterli midir?

İmmobilizer aracın çalışma mantığını çok iyi biliyor ve bu sayede aracın anahtarsız çalıştırılmaya çalışılması sırasında birkaç noktadan araca gelen elektriği keserek aracın çalışmamasını sağlıyor. Yani hırsız aracı çalıştırarak kaçamaz. Fakat bunun yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bir hırsızın aracınıza zarar vermesi yalnızca çalınmayla olmayacaktır. Aracınızı çalmadan da zarar verebilecektir.  Mesela içinden eşya alabilir, aracınızın teybini sökebilir ya da müzik sistemine zarar verebilir. İmmobilizer’in maalesef ki bunları önleyebilecek bir teknolojisi yok. 

Günümüzdeki araçlara baktığımız zaman neredeyse hepsinin bu sistemle çalıştığı biliniyor. Ama bu oto alarm sistemlerinin satışını da engellemiyor. Bunun tam tersine daha da fazla talep gördüğü biliniyor. İnsanların araçlarına oto alarm sistemi taktırmasının da nedenlerinden birisi yukarıda saymış olduğumuz sebepler. Peki, sürücüler araçlarına alarm taktırırken nelere dikkat etmeleri gerekiyor. 

Alarm Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikli olarak alarm seçerken aldığınız markanın Sanayi Bakanlığı ve TSE onayının olup olmadığıdır. Bunun yanı sıra firmanın teknik servis yeterliliği belgesinin de olması şart. Eğer ki alarm aldığınız yerde bunlar yoksa o zaman aracınızı teslim etmemenizi öneriyoruz. 

Alarm Elektrik Donanımına Zarar Verilebilir mi?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi aracınıza taktıracağınız alarm sistemi yeterlilik belgesi yok ise bu durumda aracın diğer aksamlarına da zarar verilebilir. Örneğin ABS, Airbag zarar görebilir.