info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Günü Dolmadan Trafik Sigortası Yaptırılabilir Mi?

Bu yazımızda size anlatmak istediğimiz konu aracınıza sigorta yaptırmazsanız nasıl sorunlarla karşı karşıya kalırsınız ve günü dolmadığı halde trafik sigortası yaptırmak isterseniz bu mümkün müdür? Hksigorta size tüm bu kafanızda oluşacak soru işaretleri ile ilgili detaylı bilgilendirmeyi ister yazılı isterseniz de iletişime geçmeniz halinde sözlü olarak yapacaktır.

Trafik Sigortası

Bilindiği üzere trafik sigortasının zorunlu olmasının amacı yaşayacağınız kaza ve risklere karşın sizi ve karşı tarafı güvence altına almak. Size sağlayacağı destek ise kazayla ilgili olarak karşı tarafa teminatlarınız çerçevesinde herhangi bir ücret ödemek durumunda kalmayacak olmanız. Karşı taraf için ise suçsuz olması halinde aracında meydana gelebilecek maddi zararların telafisinin sağlanması bunun içinde eğer ki bir araç sahibiyseniz mutlaka zorunlu olarak trafik sigortanızı yaptırmanız gerekiyor. Trafik sigortası her yıl yenilenmek zorundadır bu kanuni olan bir gerekliliktir. Trafikte seyreden her aracın er ya da geç mutlaka trafik sigortasını yaptırması zorunluluğu vardır. Hatta sigortanız olmadan aracınızla ilgili olan hiçbir resmi işlemi de yapamazsınız.  Örneğin aracınızı muayene ettiremezsiniz, alım satım yapamazsınız, trafikte bu şekilde yakalandığınız zaman aracınız parka çekilir, trafik kazası yaptığınız zaman kazanın boyutu ne olursa olsun siz cebinizden ödemek durumunda kalırsınız.

Sigortanın Geç Yaptırılması Halinde

Sigortanızı erken yaptırmanın yanı sıra geç yaptırdığınız zamanda bir takım yaptırımlarla karşılaşırsınız. Örneğin yaptırma sürenize bağlı olarak gecikme cezası ödemeniz gerekir. Bu da her ay için % 5 oranında bir ceza ödemeniz demek olacaktır ki bu ceza oranı %50’ye kadar gelebilir. Bir araç trafikte sigortasız bir şekilde yakalandığı zaman direk olarak araç trafikten çekilir ve siz aracı tekrar alabilmek için bu kez tüm borçlarını sıfırlamak zorunda kalırsınız. Bu da 500 TL ödeyerek yaptırmadığınız bir sigorta için binlerce lira fazla ödemeniz anlamına gelecektir.

Trafik Sigortası Ne Zaman Yenilenmelidir?

Trafik sigortasını yaptırdığınız zaman 1 yıl boyunca bu sigortadan faydalanabilirsiniz. Ancak 1 yılın sonunda mutlaka sigortanızı yenilemeniz gerekiyor. Ancak siz sigortanızı yenilemek için 1 yıl boyunca beklemek zorunda değilsiniz. Yani bu konuda herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. Eğer ki siz sigortanızı günü dolmadan yaptırırsanız bu durumda eski sigortanızın günü dolduğu tarihe kadar ondan yararlanırsınız. Eski sigortanız dolduğu gün ise yeni sigortanız devreye girer.