info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Güvenlik ve Yaya Algılama Sistemi

Sürücüler yeni bir araç alırken öncelikli olarak dış görünüşe önem veriyorlar. Fakat bize sorarsanız bir aracın dış görünüşünden ziyade nasıl bir güvenlik sağlayabileceği önemli bir konudur. Bunun için tasarım elbette ki önemlidir ancak güvenlik donanımı en iyi olan araçla birlikte tasarımın daha önemli olması gerekiyor. Bazı otomobiller bunu çok güzel başarmış ve kendilerini ispat etmişler. Aracın iç güvenliğinden tutunda dış güvenliğine varıncaya kadar hepsini ön plana getirmiş ve bu haliyle de özellikle kalabalık yaşamın sürdüğü büyükşehirlerde daha kullanışlı olan yaya algılama asistanı gibi sistemler geliştirilmiştir. Bu yaya algılama sistemlerinin ne iş yaptıklarına baktığımız zaman ise öncelikli olarak araçlarda kör nokta sıkıntısını ortadan kaldırıyor. Özellikle de orta segment araçları düşünürsek burada opsiyonel bir özellik olarak sunulmuş durumda. Bizde size makalemizin devamında araçlarda güvenlik denildiği zaman ilgimizi ve dikkatimizi çeken yaya algılama sistemleri hakkında detaylı bilgiler verelim istedik.

Yaya Algılama Sistemi Nedir?

Yaya algılama, sizi maddi hasardan çok daha önemli ölümle veya yaralanmayla sonuçlanabilecek kazalardan hem sizi hem de yayayı koruyor. Euro NCAP sağ olsun bazı otomobiller arasında bu güvenlik sisteminin karşılaştırmasını yapmış. Testte otomobiller 40–60 km/s hızlarla giderken maket önüne çıkıyor. Amaç yayaya olabildiğince az hasar vermek.

Yeni nesil araçlara göz attığımızda farklı ve faydalı donanımlara sahip olduklarını görüyoruz. Teknolojinin de gelişmiş olmasıyla birlikte araçlara daha kolay bir şekilde entegre edilen kamera, sensör ve de radar gibi özellikler sayesinde aracın güvenlik donanımları da daha fazla artırılmış durumda. Aktif güvenlik sistemleri arasında yer alan ve de son model araçlarda sıklıkla kullanılmaya başlayan yaya algılama asistanı araca eklenmiş olan donanımlar arasında da en çok dikkatleri üzerine çeken özelliklerden birisi.

Peki, bu sistem nedir nasıl çalışır? Ne kadar güvenlidir kısaca ve basit bir şekilde açıklayalım.

Bu özelliğe sahip olan araçlara baktığımızda önünde de kamera ve radar donanımlarını görebiliyoruz. Aracın harekete geçmesiyle birlikte bu eklentiler sürekli olarak genişçe bir alanı taramaya geçer ve aracın beynine anlık olarak sinyaller göndermeye başlar. Bu tarama esnasında aracın önünde sabit ya da hareketli nesneler bulunduğu zaman otomatik olarak fren yapar.

Günümüz araçlarına baktığımızda B segmenti araçlarda bile görebiliyoruz. Bu özelliğin aracın güvenliğini artırması için üst hızlarda değil şehir içinde küçük hızlardayken çalışıyor. Bu da genellikle 40–45 kilometreler arasında değişebiliyor.