info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemezsem Ne Olur?

Türkiye’de pek çok şeyin vergiye endeksli ve bağlı olduğunu biliyoruz. Bunun içinde verginizi ödememeniz demek diğer işlemlerinizin de yapılmamasına neden olacaktır. Yani aracınızı satmak istediğiniz zaman bu borç sizin karşınıza çıkacak ve verginizi ödemeden aracınızı satamayacaksınız. Aynı zamanda elektronik haciz durumuyla karşı karşıya kalmanızda mümkün olacaktır.

MTV Ne Zaman Ödenir?

MTV yani motorlu taşıtlar vergisi her yıl 2 taksit şeklinde ödenebilmektedir. Bu taksitlerin tarihleri ise 1–31 Ocak arası ve 1–31 Temmuz arasında ödenmeleri gerekir. Otomobilinizin modeli ve silindir hacmine göre vergilendirileceğinizden dolayı aynı model ve aynı silindir hacmine sahip olan araçlar aynı vergi tutarlarını öderler. Eğer ki siz vergi ödeyeceğiniz rakamın az olmasını istiyorsanız o zaman silindir hacmi 1300 CC altında olan araçları tercih etmeniz gerekiyor. Çünkü vergi ödemelerinde en düşük rakamları bu silindir hacmindeki motorlar ödemektedir. 

MTV Nasıl Ödenir?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi MTV ödemelerinizi ocak ve temmuz ayları içerisinde ödemeniz gerekiyor. Ödemelerinizi ise Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet vergi dairesinden, bankalardan, vergi dairelerinden, bankamatiklerden ya da internet üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz gibi genelde bankalar vergi dönemleri içerisinde daha fazla taksit seçeneği sunarak müşterilerine de bu yönde kolaylıklar sağlamaktadır. MTV vergilerinizi düzenli ödediğiniz takdirde gecikme cezası ve benzer ceza durumlarıyla karşılaşmazsınız. Bunun içinde belirtilmiş olan tarihler arasında ister peşin isterseniz taksitle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Araçlar İçin Mtv Ödenmesi Gerekmez?

  • Piyasada hususi ve ticari anlamda seyreden her araç Motorlu taşıtlar vergisi ödemek zorundadır ancak. Bazı kurumlara ait araçlar vardır ki onların vergi ödemesi gerekmez. Sosyal güvenlik kurumları ile il özel idareleri, genel ve özel bütçeli idareler, belediyeler, köy tüzel kişilikleri ve Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar,
  • Elçilik ve konsolosluk araçları, ancak burada karşılıklı devletlerarasında mutabakat olması gerekiyor. 
  • Engel derecesi %90 ve üzerinde olan kişilerin almış oldukları araçlar.
  • Engelli özel tertibatlı araçlar
  • Hurda haline gelmiş olan araçlar