info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Vefat Halinde Trafik Sigortasından Tazminat Alınması

Aracıyla seyir halinde ya da yolcu koltuğuna oturan kişilerin her zaman bir risk altında olduklarını bilirler. Çünkü kaza ansızın gelen ve beklenmedik sonuçlara neden olabilecek bir durumdur. Bunun içinde aracınızla yola çıkmadan önce mutlaka dikkat etmeniz ve yapmanız gereken işlemlerin olduğunu bilmelisiniz. Yapılması gereken işlemlerin en başında gelen zorunlu trafik sigortası belli bir ücret karşılığında yapılır ve kaza neticesinde sorumlu sizin olmanız durumunda karşı tarafların hasarlarının karşılanmasını sağlar. Kısacası bir anlamda diğer sürücünün maddi hasarlarını karşılayan bir sigorta türüdür.

Trafik kazalarına baktığımızda ise genelde dikkatsizlik, kurallara uymama hali, yorgunluk, aşırı hız gibi nedenler istatistikleri zorlayanlar arasında bulunuyor. Bunun için emniyet genel müdürlüğü gerek denetimlerle gerekse uyarı mesajlarıyla sürücüleri daima bilinçli tutmaya çalışıyorlar. Tüm bunlara rağmen kazanın beklenmedik bir şekilde gelişmesi de bir takım sorunların ön plana çıkmasını sağlıyor. Örneğin trafik kazasında kişinin vefat etmesi halinde tazminat nasıl alınıyor bu konu merak edilenler arasında gösteriliyor. 

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası zorunlu olan bir uygulama bu nedenle de aracınızın sigortası yoksa polise yakalanmanız halinde ceza kesilir ve aracınız bağlanır. Kısacası mağdur olmaya o noktada başlayacaksınız. Bu bir anlamda sonraki işlemler içinde zaman ayırmanız ve para harmanız gerektiğinin bir başlangıcıdır. Trafik sigortasının amacı karşı tarafta meydana gelebilecek hasarların karşılanmasıdır. Dolayısıyla sizin sigortanız yoksa kaza meydana geldiğinde karşı taraftaki tüm masrafları sizin karşılamanız gerekiyor. bu da sigorta yaptırmaktan çok daha pahalıya gelecektir.

Trafik sigortanız var ve bir kaza yaptınız bu durumda aracınızın masrafları sigorta tarafından karşılamaz. Ancak karşı tarafta maddi hasar meydana gelmiş hatta vefat durumu söz konusu olmuşsa o zaman tazminat hakkı da işin içine girecektir. Bu durumda vefat eden kişinin yakınları en geç 8 gün içerisinde durumla ilgili olarak belgelerle birlikte sigorta şirketine başvurması gerekiyor. Burada istenilen belgeler ise kaza tespit tutanağı, veraset ilamı, nüfus kayıt örneği, vefat muayene tutanağı, vefat eden kişinin en son gelir belgesi ve vefat kişinin hesap bilgileri sigorta şirketine 8 gün içerisinde verilmelidir.

Verilen bu belgelerin incelenmesi ve işleme alınmasının ardından ölümlü kazalarda trafik sigortası da tazminatı 30 gün içinde yapmak durumundadır.