info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

LPG’nin Araçlardaki Olumlu ve Olumsuz Yönleri

LPG yani uzatılmış adıyla Likit Petrol Gazı petrolün yan ürünü olarak tanımlanabilir. Hidrokarbonlar gurubundandır ve LPG kokusuzdur. Ancak insanların burada bir kaçak olup olmadığını anlayabilmesi için içerisine bir madde konularak bu gazın kokulu hale getirilmesi sağlanmıştır. Bu tamamen güvenlik için düşünülmüş olan bir yöntemdir. Araç sürücüleri araçlarında meydana gelebilecek kaçaklardan bu koku sayesinde haberdar olacaklardır. LPG’nin kokuyor olması ise onun zararlı olduğunu göstermez bunun için LPG koklandığında zehirsiz bir gazdır. LPG havadan daha ağırdır bunun içinde kaçak durumu meydana geldiği zaman LPG yerde toplanır bu da eğer ki sizin aracınız kapalı bir yerde ve LPG sızdırıyorsa ve zamanla gazdan dolayı oksijen olmayacağından dolayı zehirlenme meydana gelebilecektir.

LPG’nin Olumlu Etkileri

LPG diğer akaryakıtlara göre çok daha ucuzdur. Temiz bir yanma sağlar yani yandıktan sonra etrafa verebileceği bir zarar yoktur. Bu durum aslında aracın motor ömrünü de uzatır. Buradan bakıldığında ise bazı sürücüler LPG’nin aracın motoruna zarar verdiğini söylemesinin ve iddia etmesinin de kanıtlanmış bir sonuç olmadığını söyleyebiliriz. LPG kuru bir maddedir bunun içinde silindir yapmaz karter yağı sulanmaz. Motor yağı hemen eskimez ve aracın egzozundan kötü bir koku çıkarmaz. Bunlar LPG’nin araçlar üzerindeki olumlu olan etkileridir. Ancak aşağıda bahsedeceğimiz konular ise LPG’nin olumsuz etkileri şeklindedir.

LPG’nin Olumsuz Etkileri

LPG ile çalışan bir araç, benzinle çalışan bir araca göre motor sıcaklığı fazladır. Yaklaşık yüzde 15 daha sıcak hale gelen motor, uzun vadede sorunlarla karşılaşır. Çünkü benzinli motorlar, mümkün olduğu kadar az ısınacak şekilde tasarlanmıştır. Bu aşırı sıcaklık durumu motorun parçaları olan, katalitik konvertör ve egzoz sisteminden tutunda, plastik aksamların bile zamanla zarar görmesine ve özelliklerinin kaybolmasına sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı LPG ile çalışan motorların özellikle uzun yolda çok zorlanılmaması, yüksek hız yapılmaması, sıcaklığın mümkün olduğu kadar dengeli tutulması gerekir. Fakat maalesef bu sıcaklık konusunu çoğu kullanıcı göz ardı etmektedir. Sıkıntılardan birisi de motorun yağlanması problemidir. Benzin aracın motorunda silindirin iç bölümünü ıslatır ancak LPG kuru olduğundan dolayı ıslatma yapmaz.