info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Uzun Yolda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Bu makalemizde her araç sürücüsünün uzun yolda yakıt tasarrufu yapabilmesi için neler yapması gerektiğini açık olarak inceleyelim istedik. Bir sürücünün aracından en iyi performansı alabilmesi için öncelikli olarak aracını çok iyi tanıyor olması gerekir. Bu sayede aracın motor gücü, vites aralığı gibi önemli faktörlerini de bilir. Özellikle de aracınız benzinli ise bu durumda tasarruf sizin biraz daha fazla isteyeceğiniz konudur. 

Aracınızı tanıdıktan sonra ise yakıtı etkileyen durumları gözden geçirebiliyorsunuz. Bu alışkanlıklar aracınızın periyodik bakımlarıyla elde edebileceği gibi yakıt tasarrufunu sağlamada size kolaylık sağlayacaktır. Yola çıkmadan önce mutlaka aracın lastiklerini kontrol etmelisiniz. Hava basınçları uygun değerde olmalı. Eğer aracınızı yüksek devirlerde kullanıyorsanız o zaman bu alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor.

Arabanızda klimanızı olabildiğince kullanmamaya gayret etmelisiniz. Klima sürüş sırasında yakıtın daha fazla olmasını sağlayacaktır. Aracınızın vites geçiş aralıkları 2000 devirde yapılması gerekir. Uzun yolda genelde insanlar yanlarına çok fazla eşya alırlar ve aracı tıka basa doldururlar. Ancak araç ağırlaştıkça bu aracın çekiş gücünü etkileyeceğinden dolayı daha fazla yakmasını sağlayacaktır.

Yakıt Tasarrufu İçin Gerekli Püf Noktaları

Her zaman agresif sürücü olmaktan kaçınmalısınız. Otomobil her zaman sabit bir sürüş ise bunun içinde aşırı hız seviyorsanız bundan kurtulmanız gerekiyor. Aracınızın motor gücüne ait bir sürüş ideal olacaktır.

Dur - Kalk

Şehir içinde aracın fazla yakmasının nedeni dur kalklardır. Çünkü sizin debriyaja her bastığınızda aracınız daha fazla yakacaktır. Uzun yolda ise araç sabit bir hızda gittiğinden dolayı yakıt tasarrufu da aynı oranda düşmüş olacaktır. Aracınıza yapacağınız ani hızlanma gibi durumlar daha fazla yakıt artışını tetikleyecektir. Şehir içinde kullanımda size önerimiz ise önünüzdeki araçla olan mesafenizi biraz uzun tutmanız çünkü bu sayede çok fazla fren debriyaj kullanmak zorunda kalmazsınız bu da sizin için iyi bir yakıt tasarrufu demek olacaktır.

Belirli Başlı Diğer Yakıt Tasarrufu İçin Gerekli Etkenler Şu Şekildedir;

  • Kısa mesafelerde araç kullanmaktan kaçının
  • Aracınızda ağırlıktan kaçının
  • Araç aerodinamiği
  • Araç içerisi camları açık ilerlemek
  • Lastik basınçlarının uygun olması
  • Klima gerekli olmadıkça kullanılmamalı
  • Araç bakımının yapılmış olması

Aracınızla uzun yolda seyir halindeyseniz yukarıda belirttiğimiz konulara dikkat etmeniz halinde aracınızın daha az yaktığını görürsünüz.