info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Özel Direksiyon Dersini Ne Zaman Almalıyım?

Ehliyet trafikte araç kullanmak isteyenlere verilmiş olan bir haktır ve bu hakkın ispatı da ancak bir kimlik kartıyla mümkün olacaktır. İnsanlar ehliyet alıp araç kullanabilmek için bir takım süreçleri izlemek zorundadır. Örneğin sürücü kursuna gitmek, derslere hazırlanmak ve direksiyon dersi almak tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından girecekleri sınavdan geçerli bir not almaları durumunda ehliyet almaya hak kazanırlar ve stajyer sürücü olarak isimlendirilerek trafiğe çıkabilirler. Ancak sürücü kursunda aldığınız eğitim teoriktir bunun içinde öğrendiklerinizi artık pratik haline getirmeniz gerekecektir. Bugün trafiğe çıktığımızda ehliyetlerini ilk kez alıp daha deneyim sahibi olmadan ehliyetlerine güvenen çok sayıda kişi var.

Sürücü kurslarında en sıkıntılı aşama olarak direksiyon dersleri gösterilmektedir. Uygulamalı olarak gösterilen bu süreçte kişinin tam olarak bilmesi gerekenlerin öğretilmesi gerekir. Örneğin aracın direksiyonu mutlaka sizin kontrolünüzde olması gerekiyor ve direksiyonunuza hakim olmanız şart. Türkiye trafiğini genel anlamda konuşacak olursak burada direksiyon eğitimi konusunda ciddi bir bilinçsizlik söz konusu. Çünkü insanların büyük bir bölümü direksiyonu simit gibi tutmuyor ve işin hava kısmındalar. Trafikte her gün binerce araç seyir halindeyken savruluyorlar. Ancak belli bir şartta direksiyon dersi aldığınız zaman bu durumun önüne de geçebilirsiniz. 

Sürücülerin dikkat etmesi gereken diğer unsurlar ise trafik kamerası, trafik polisleri radarlar ve hız kontrolü. Bu bunları öğrenmek sizi başıboş olmaktan çıkaracak ve medeni toplum içerisinde trafik kazalarının da oluşmamasını sağlayacaktır.

Direksiyon Eğitimi

Eğer ki bir aracınız varsa ve bu araç tabiri caiz ise garajda bekliyorsa o zaman bu sıkıntı olacaktır. Bu otomobilinizi kendinize güven vermek adına kullanmanız gerekiyor.  Bunun içinde öncelikli olarak başvurmanız gereken özel ders hizmeti almaktır. Özel ders aldığınız zaman kendinizi daha güvende hissedeceğiniz için sürüş esnasında da gerilmezsiniz. Sürüş esnasında gergin olmak acemi bir sürücüyü bırakın usta bir sürücüyü de zor duruma düşürecektir. Günümüzde artık pek çok şeyin internet üzerinden gerçekleştirildiğini düşünürseniz sizin de kendinize ve şartlarınıza uyan bir sürücü kursu bulmanız yeterli olacaktır. Aksi takdirde iyi bir sürücü olmanız mümkün olmayacaktır.