info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Metalik Boya ile Opak Boya Arasında Ne Fark Var?

Son zamanlarda artan vergi yükü söz konusu ancak insanlar ikinci elde yaşayacak sorunları da göz önünde bulundurarak sıfır araç alma eğilimine gidiyorlar. Bir arabanın sıfır olarak alınması demek garanti sürecinin başlaması ve teknik desteğinin olmasından dolayı araba kullanırken kendinizi daha fazla güvende hissediyorsunuz. Ancak tabi bildiğiniz gibi sıfır bir araç ile ikinci el araç arasında fiyat farkı söz konusu. Peki, sıfır bir araç alacaksanız burada maliyetleri etkileyen faktörlerden birisinin de boyası olduğunu biliyor musunuz?  Boya seçeneklerine baktığımız zaman ise karşımıza iki sonuç çıkıyor. Birincisi metalik olan araçlar, ikincisi opak boyalı olan araçlar. Bir galeriye sıfır araç almak için gittiğinizde size sorulan ilk sorulardan birisi de bu oluyor.

Eğer ki bu boyalar arasındaki farkı bilmiyorsanız o zaman hangisini seçmeniz gerektiğini de bilmezsiniz. Biz de size HKsigorta olarak bu konu hakkında bilgi verelim istedik.

Metalik Boya

Metalik boyalar araçları daha canlı ve diri gösterir bunun yanı sıra dışarıdan gelen darbelere karşın daha da dayanıklıdır. Bunun için metalik boya daha fazla maliyetli bir boya türüdür. 15 yıl öncesine baktığımız zaman otomobil firmalarının müşterilerine bu şekilde faydalı bilgiler vermedikleri biliniyor. Mesela eskiden aracı alırken size boyanın kodu verilmezdi sizde bir kaza sonrasında aracınızı boyatırken hangi boya ile boyatacağınızı bilmediğinizden boya farkı ortaya çıkardı. Bu da yeni bir araç için hiçte iyi olmayan bir durumdu. Günümüzde ise bayiler size bu kodu ve bilmeniz gereken her türlü bilgileri eksiksiz bir şekilde sağlamaktadır. Metalik boyaların hassas olduğu durum ise çizilmelerdir. Darbelere karşın her ne kadar dayanıklı olduğunu söyleseler de kolaylıkla çizilebilirler.

Opak Boya

Opak boyalara baktığımız zaman ise metalik boyaya nazaran daha fazla dayanıksız olduğunu söyleyebiliriz. Maliyeti ne kadar düşük tutarsanız sanayinin yolunu da o kadar sık tutarsınız. Bu da kısa ve uzun vadede maliyetlerinizi artıracak durumları ortaya çıkarır.

Son olarak şunu söyleyelim ki günümüzde insanlar araç alırlarken araçların boyası konusunda hassas davranırlar.  Bunun içinde sıfır bir araç alırken ya da aracınızı boyatırken mutlaka hassas davranmalısınız.