info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

2019 Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel hastanede muayene ücretleri hastanenin şartlarına ve sunduğu hizmet olanaklarına göre değişiklik gösteriyor. Bugün SGK’nın bu kurumlarda muayene için katılım oranı ise 15 TL olarak belirlenmiştir.

SGK Katılım Payı Nedir?

Hastalandığınız zaman aile hekiminize, özel bir hastaneye, üniversite hastanesine ya da devlet hastanesine giderek muayene olmanız halinde SGK’nın karşıladığı miktarlar vardır. Bu miktarların dışında kalan bölüm için sizden ekstra bir ücret talep edilecektir. Bunun yanı sıra muayeneniz sonrasında da eczaneye gittiğiniz zaman karşınıza belli bir miktarda ödeme çıkarılacaktır. İşte tüm bu ödemeler SGK katılım payı şeklinde tanımlanırlar. Ancak devlet hastanelerinin dışında özel hastanelere gittiğiniz zaman bununda haricinde olan ekstra bir ödeme çıkarılacaktır. Siz bu ödemeyi yapmamak ancak özel hastanenin konforundan yararlanmak istiyorsanız o zaman Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanız gerekiyor. Çünkü tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınız zaman özel hastanelerde ekstra bir fark ücreti ödemezsiniz.

SGK’nın katılım payı oranları ise kişiden kişiye değişebilir. Burada emeklilerden alınan oran % 10 olurken çalışanlardan alınan oran % 20 olarak belirlenmiştir. Emekliler eczaneye gittiklerinde ilaç alırlarsa bu oran onların maaşlarından otomatik olarak kesilir ve emekli eczaneye herhangi bir şekilde peşin ödeme yapmaz. Ancak çalışanlardan ise ilaç bedeli ödenirken eczaneler tarafından tahsil edilir. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz. Eczaneye gittiğiniz ilaç borcunuz 100 TL tuttu emekliler bunun için 10 TL öderlerken çalışanlar 20 TL ödemek durumunda kalacaktır.

  • Hastalandığınız zaman devlet hastanesine gittiğiniz de 6 TL
  • Eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerine gittiğiniz zaman ise 7 TL Üniversitelere bağlı hastanelerde sağlık hizmet sunucularında muayene olmayı tercih etmiş ise 8 TL
  • Özel hastanelerde muayene olmayı tercih etmiş ise 15 TL muayene ücreti ödemek durumunda kalıyorsunuz. 

Özel Hastanelerde Uygun Ücretle Muayene

Ancak siz yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi özel hastanelerden daha uygun koşullarda yararlanmak istiyorsanız o zaman sağlık güvencenize ek olarak özel sağlık sigortası yani tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede gittiğiniz hastanede ekstra ödemelerle karşılaşmak zorunda kalmamış olacaksınız. Aniden yaşayacağınız hastalık ya da sakatlanma durumunda tamamlayıcı sağlık sigortanız ile anlaşmalı özel hastanelerden ücret ödemeden yararlanabilirsiniz.