info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Sigorta Oto Eksperi Nasıl İnceleme Yapar?

Eksperler bir konu hakkında detaylı bilgilere sahip teknik anlamda uzmanlaşmış olan kişilerdir. Eksperler sigorta şirketleriyle şahıslar arasında meydana gelen anlaşmazlıklar neticesinde veya yarıya giden konularla ilgili bir şeyin değerini belirleyen ya da maliyetini tespit etmekle görevlilerdir. Otomobil eksperleri de bu noktada otomobil alanında uzman olmuş kişilerdir. Eksperler farklı ekipmanlarla birlikte otomobili detaylı bir incelemeye alır ve önceden meydana gelen hasarlar varsa bunların tespitini yaparlar. Oto eksperleri aracı incelerken çok geniş kapsamlı bir değerlendirme yaparlar. Bu kapsamın neler olduğunu aşağıda listeledik.

Motor Kontrolü

Otomobil ekspertleri öncelikli olarak aracın motorunu inceler. Amaçları ise motorda bir sorunun olup olmadığının tespit edilmesini sağlamaktır. Bunun içinde kullanılan yöntem aracın bilgisayara bağlanmasıdır. Bunun yapılması durumunda aracın mevcut durumu hakkında tüm gerekli olan bilgilerde değerlendirilmiş olur. Bu incelemedeki amaç ise aracın mevcut durumuyla orijinal değerinin karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Bu sayede hasarın tespiti de yapılmış olur.

Dyno Testi

Belki adını duymadınız ama yapılan işlemi bilirsiniz. Arabanın tekerleklerindeki beygir ve tork değerleri bu testle ölçülür. Motorun o sırada ne kadar güç üretmiş olup ne kadar güç kaybettiği de grafiksel olarak değerlendirilir. 

Kaporta Kontrolü

Oto eksperleri yalnız aracın iç aksamları ve motoruyla ilgilenmez aracın kaportasını da gözden geçirir. Eğer ki aracın önceden gerçekleşmiş olan bir kazası varsa bu tespit edilir, araçtaki boya ve onarım da bu inceleme neticesinde ortaya çıkacaktır. Oto eksperi aracın kaportasındaki incelemesini yaparken cihazdan destek alır ve cihaz kaportadaki yıpranmayı hızlı bir şekilde tespit eder. 

Fren Sistemleri Kontrolü

Bir aracın güvenliğini sağlayacak olan önemli aksam frenlerdir. Aracın frenleri sistem üzerinden denenir ve dengesizlik olup olmadığı bu sayede tespit edilir. Frenlerdeki hasarlar ölçüm neticesinde kesin olarak ortaya çıkacaktır. Frenleme testinde frenleme esnasındaki sıcaklık, aşınma, sürtünme katsayısı, fren sıvısı sıcaklığı, fren zayıflaması sınırı, termik çatlaklar gibi değerler ölçülür.

Süspansiyon Kontrolü

Süspansiyon testinin amacı aracın yol tutuşunun incelenmesidir. Araç bir tekerleği platform üzerine çıkarıldıktan sonra teste başlanır. Bu test tam 12 saniye içerisinde tamamlanır ve bir makine kullanılır. Burada bakılan şey ise aracın farklı yol tutuşlarının nasıl olduğudur.