info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Muayenesinden Sorunsuz Geçme Yolları

Araç muayenesini yapmaya tek yetkili olan kurum TÜVTÜRK’tür. Türkiye’deki tüm araçların muayenesi bu kuruluş tarafından yapıldığından dolayı işlemlerin tamamı uluslararası standartlara göre yapılmaktadır. Ticari olmayan her aracın iki yılda bir kez araç muayenesini yaptırarak eksiklikleri varsa görülmesi sağlanır. Eksikliği olan bir araç muayeneden geçerli not alamadığından eksik olan aksamın yaptırılması sağlanmış olur. Bu sayede karayollarındaki güvenliğinde artırılması hedeflenir. Araç muayene işlemleri devletin belirlemiş olduğu kanunlar çerçevesinde yapıldığı için belli bir standartlara göre yapılır. Her araç aynı standartlar doğrultusunda kontrol edilir ve muayenesi geçmiş ya da onay almamış bir araç belli bir tarihten sonra trafikten men edilir. Muayeneler 2 yıl ve 1 yıllık sürelerle yapılır ve bu süre içerisinde belirlenmiş olan araca muayene yaptırılmaması halinde cezai işlem uygulanacaktır. Aracın bu şekilde trafikte yakalanması ise aracın trafikten çekilmesinin bir gerekçesidir. Araç muayene şirketi TÜVTÜRK’ e baktığımız zaman Türkiye’nin her yerinde şubesi bulunmaktadır.

Araç muayenesi için sürücüden istenilen bir takım belgeler vardır ve bu belgelerden herhangi birinin eksik olması halinde muayene işlemi yapılmaz. Bu belgelerin başında ise aracın ruhsatı gerekir. Aracın muayenesinin başlatılması için vergi borçlarının ya da bir ceza borcunun olmaması gerekir. Bunun için TÜVTÜRK’e gelmeden önce bu işlemlerin yaptırılması ve aracın resmi herhangi bir sorununun olmaması gerekir. Araç muayenesi için olması gereken belgelerden birisi de egzoz gazı muayenesidir. Bu muayeneden aracın geçirilmemesi halinde işlemler yine başlatılamaz. Bu nedenle de aracın egzoz gazı ölçümlerinden başarılı bir şekilde geçmesi şarttır.

İstenilen belgeler arasında TC kimlik belgesi vardır. Araç tüplü ise gaz sızdırmazlık raporunun da mutlaka alınmış olması gereklidir.

Aracınızı muayene istasyonlarına gitmeden önce mutlaka eksiklerin tam olarak giderilmiş olması gereklidir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz konular evraklarla ve resmi durumlarla alakalıdır. Bunun yanı sıra aracınızda ilk yardım seti vs. gibi ihtiyaçlarında mutlaka olması gereklidir.

TÜVTÜRK yoğun bir şekilde işlem yapan bir kuruluş olduğu ve belli merkezlerde olduğundan dolayı randevulu sistemle çalışmaktadır. Randevu alınması durumunda randevu saatinizden 30 dakika öncesinde hazır olmanız yeterli olacaktır. Randevunuzun saatinin gelmesi halinde aracınız içeriye alınarak gerekli inceleme ve testlerden geçirilmesi sağlanmış olacaktır.