info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Aracınız Hararet Yaptığında Ne Yapmalısınız

Bu başlığın bile canınızı sıktığının farkındayız. Çünkü bir aracın hararet yapmasının birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenleri ise başınıza gelme ihtimali ile sıralayabiliriz. Burada dikkati çeken araçların büyük çoğunluğunun markası ve modelinin birbirinden farklı olması. Ancak bizim amacımız burada bir genelleme yaparak işin mantığı konusunda sizi aydınlatmak.

Aracınız hararet yaptığında ilk aklınıza gelen şeyin motor suyu olması gerektiğidir. Çünkü aracınızda yeterli miktarda su yoksa hararet yapacaktır.

Araçlarda motorun soğutulması amacıyla fan vardır ve bu fan motoru ve motor suyunu soğutmaya yarar. Eğer ki araç çalıştıktan sonra belli bir ısıdayken bu fan devreye girmezse bu durumda hararet meydana gelecektir. Bu dururumda aracınızı durdurup hemen kablo ve onların bağlantılarını gözden geçirmeniz gereklidir. Eğer ki sizin araç bilginiz bunlara yetmiyorsa o zaman bir ustasından destek almanızda fayda vardır. Kablolarınız oksitlenmiş olabilir ve temizlenmesi gereklidir. Tüm bağlantılarınız normal görünüyor ise bu durumda hararet müşürünüz de bir arıza olabilir. Araçların bazılarında hararet müşürü ile fan müşürü ortak çalışabiliyor bu durumda önceden size bildirilemeyeceğinden dolayı da hararet fark edemezsiniz.

Araçlarda termostat yer almaktadır. Eğer ki termostat o esnada açılmıyorsa bu durumda hararete neden olabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken aracınız hararet yaptığı zaman radyatörün sıcaklığına bakmalısınız eğer ki soğuk ise bu durumda termostat açılmamış diyebiliriz ve onun değişmesi gerekir. Motor soğuk ise motoru çalıştırarak termostatın açılmasını beklemelisiniz. Elinizi termostat muhafazasının üzerine koyduğunuz zaman açıldığını da hissedersiniz.

Radyatörün hava yapması da muhtemel sorunlar arasında gösterilebilmektedir. Kısa zaman öncesinde antifiriz değişimi yapmışsınız ya da devir daim değişimi yapmış olabilirsiniz. Bu işlemler gerekli olabilir ancak bu değişim sırasında radyatörünüz hava yapmış olabilir. ya da su tesisatınızda bir kaçak olabilir bu nedenler hararet yapmasını sağlayabilir. Radyatörünüzün havasını almak için ise hava alma vanaları vardır bunları açmanız gerekir. Bu genelde üst model araçlarda yer alan bir sistemdir. Ancak yine son model araçlara baktığımız zaman onların kendi havalarını kendileri ayarladıklarını söylemek mümkün.

Çok fazla zengin yakıt geliyor olması da hararet için bir neden olabilecektir.

Motor devri arttıkça hararet iniyor devir düştükçe hararet artıyorsa bu durumda devirdaim pompasındaki kaçaktan söz edilebilir.