info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kış Lastiği ve Yaz Lastiği Arasındaki Fark

Kış Lastiği ve Yaz Lastiği Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Türkiye’de aynı anda dört mevsimi birden yaşıyoruz. Bunun içinde yazın yaz gibi hareket edilmesi ve kışın üzerinize düşenin yapılabilmesi önemlidir. Büyükşehirlerde belki karda sürüş çok fazla sorun yaratmayabilir ancak yoğun bir kar yağının yaşanmış olduğu bölgelerde aracınıza olan güvenin de mutlaka tam olması gerekir. Bu güvenin sağlanabilmesinde en önemli konulardan bir tanesi lastiklerdir. Çünkü lastikler mevsimine göre bir aracın en güzel şekilde hareket etmesini sağlayacaktır.

Kış Lastiği ve Yaz Lastiği Arasındaki Fark

Yaz lastikleri ile kış lastikleri arasındaki farkı görsel olarak ta fark edebiliriz. Burada görselden kasıt lastik diş izleridir. Yaz lastiklerinde bu izler daha doğrusal ilerlerken kış lastiklerinde ise daha çok “V” şeklinde ilerler. Lastik dişlerinin önemli olduğu bilinmektedir ancak asıl fark görsel olarak algılanamayan yapısal farklardır. Aslında kış lastiği ve yaz lastikleri, farklı kauçuk bileşiklerinden üretilmektedirler. Bu farklılık farklı sürüş koşullarına adapte olmak ve etkin şekilde çalışmaya yönelik olarak tasarlanır, geliştirilir ve üretilir. Lastikler güvenlik açısından çok önemlidir. Bunun içinde mutlaka ne yapmanız gerektiğini ve hangi lastiği almanız gerektiğini bilmelisiniz. Karlı bir yolda yazlık bir lastikle geziyor olmak başınıza gelebilecek herhangi bir sıkıntının da direk olarak etkilenmesini sağlayacaktır.

Hangi Şartlarda Hangi Lastik Kullanılmalı

Güzel ve sıcak bir yaz geçirdikten sonra 7 °C o kadar kolay tahmin edilebilir bir değer değildir ancak lastikler için oldukça önemli bir değerdir. Bu derece lastiklerin performansını doğrudan doğruya etkilemektedir. Yaz lastikleri 7 °C üzerindeki sıcaklıklarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Eğer yaz lastiğinizi bu sıcaklık değerinin altındaki hava şartlarında kullanmaya çalışırsanız lastikleriniz hızla sertleşecektir. Kısacası yaz lastikleriniz 7 °C altındaki sıcaklıklarda sürüş özelliklerini kaybedeceklerdir.

Kış Lastiklerini Sadece Karda Mı Kullanmak Gerekir?

Kış lastiği denildiğinde aklımıza evet kar yağışı gelmekte ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi kış lastikleri havanın 7 °C altına indiği sıcaklıklarda kullanılmalıdır. Kış lastikleri ayrıca karlı havalarda yaz lastiklerinden daha iyi performans ve uyum sergilerler. Kışın yaz lastiği kullanan sürücülerin kaza yapmalarında bunun da etkisi oldukça fazladır.