info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kiracı Olmadan Önce Sorulması Gerekenler

İlk kez kiracı olacak ya da yeni bir evi kiralayacaksanız öncelikli olarak sormanız gereken bir takım soruların olduğunu unutmamalısınız. Bu sorular kiraladığınız evinizde sizin daha fazla mutlu olabilmeniz için bir anahtar olacaktır.

Evinizi kiralarken doğru seçim yapmış olmanız yaşam standardınızın da yükselmesine neden olacaktır. Sıkıntı yaşamadan evinizi kiralamak gelecek planlamanızı yaparken de sizi mutlu edecektir.

Hastaneye Yakın mı?

İlk sorulması gereken konu hastaneye yakınlığının ne kadar olduğudur. Çünkü hastalık hiç beklenmeyen zamanda ve acil durumlar içerebilmektedir. Etrafınızda bir park var mı yok mu? Eskiden ev alma komşu al denirdi şimdi ise ev alma çevre al deniliyor. Çünkü çevre sizin huzurunuz ve çocuklarınızın yetiştirilmesi için çok önemli. Eskiden komşuluk vardı ancak günümüzde insanların eşli olarak çalışmış olduklarından dolayı komşuluk ilişkileri de sıfıra düşmüş derece de.

Evcil Hayvan Beslenebiliyor mu?

Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız o zaman sizin için daha da sıkıntılı bir süreç. Çünkü onunla da uğraşmak durumunda kalacaksınız. Evinizi seçtiniz bu kez ulaşım nasıl olacak. Özellikle de evcil hayvanınızla bir yerlere gitmek istediğiniz zaman nasıl bir ulaşım aracı kullanacaksınız ya da ulaşım aracından indikten sonraki mesafe ne kadar. Apartman içerisinde hayvan beslenmesine müsaade ediliyor mu? Bazı insanların evcil hayvanlara tahammülü yoktur bunun içinde hayvanınızdan dolayı sizi rahatsız edebileceklerdir.  Unutulmaması gereken şey kanuni olarak evinizde hayvan beslemeniz için hiçbir engel yok ancak bu sizin için büyük bir sorun haline getirilebilir.

 

Aidat Ücreti

Ev çok hoşunuza gitti, çevresi de çok güzel fakat evin çok yüksek aidatı var. Bu sürprizle daha sonrasında karşılaşmamak için kiralama aşamasında aidatı mutlaka sormalısınız. Aidatın neleri kapsadığını öğrenmekte faydalı olacaktır.

Evin Genel Durumu

Ev sizden önce kiralık mıydı, yoksa ilk kiracısı siz mi olacaksınız? Bu her iki durumunda birbirine göre artı ve eksileri vardır. Eğer ki eski kiracı varsa o zaman evin duvarları daha pis olacaktır. Ama bazı kiracılar evi çıkarken boyatabiliyorlar. Normal şartlarda ev sahipleri evi boyatırlar ancak bu durum bazen değişebilir.

Depozito Var mı?

Bazı ev sahipleri depozito isterken bazıları istemiyor. Bunun içinde depozito var mı, varsa ne kadar isteniyor bunu öğrenmelisiniz.