info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Eşya Sigortası

EŞYA SİGORTASI

Eşya sigortası konutlarda meydana gelebilecek bir doğal afet durumuna karşın eşyanın güvenliğini sağlamak amacıyla yaptırılan bir sigorta türüdür. Su baskını, yangın, terör, doğal afetler ve hırsızlık gibi durumlara karşın eşyalarınız koruma altına alınarak oluşabilecek maddi hasar eşya sigortası tarafından karşılanır. Eşya sigortası yaptırırken tek bir poliçe hazırlanır ve evdeki tüm eşyalar bu poliçeye dahil edilir. Bu sayede ev sahibi de eşyalarını güvenceye almış olmanın rahatlığını yaşar. 

Kimler Eşya Sigortası Yaptırmalı?

 Eşya sigortası yaptırmak için herhangi bir zorunluluk ve şart yoktur. ister oturduğunuz evde kiracı olun isterseniz ev sahibi 18 yaşını doldurduktan sonra yaptırabilirsiniz. Eşyalarını herhangi bir nedene karşı sigortalatmak isteyenler belli bir ücret ve poliçe karşılığında bu sigorta işlemini yapabilirler. Bu sigorta türüde diğerleri gibi 1 yıllık süreyi kapsar.

Neden Eşya sigortası yaptırmalıyım?

Eşyalarınızı belli bir ücret karşılığında aldığınızı ve bunun içinde sizin gözünüzde hem maddi hem de manevi anlamda değerli olduğunu biliyoruz. Eşya sigortası yaptırdığınız da ise onları güvence altına aldığınız da zarar gördükleri anda parasını alacağınızdan dolayı içinizde rahat edecektir. Sigorta kapsamında bulunan her eşyanız zarar görmesi halinde maddi  zararı karşılanacağından koruma altına alınmış olacaktır. Eşya sigortasında poliçe bedeli oldukça uygundur bunun içinde herkesin bu sigortayı yaptırması gerekir. İnsanlar eşya sigortasını DASK ile karıştırmaktadır. DASK zorunlu olarak yapılan bir sigorta türüdür ancak eşya sigortasında bu şekilde bir zorunluluk olmadığından dolayı herkes istediği zaman yaptırabilir ya da yaptırmak istemeyebilir. Eşya sigortasında bedel hesaplaması yapılırken eşyaların o günkü değeri üzerinden bir hesaplama gerçekleştirilir ve buna göre bir zarar halinde bu bedel üzerinden ödeme gerçekleştirilir.

Eşya sigortasında teminatlar

Eşya sigortası yaptırdığınız da sigortanın yapılmış olduğu ikametgahtaki tüm eşyalar poliçe kapsamına konulur. Evde varsa altın, gümüş gibi değerli eşyalar sigorta kapsamına belli bir yüzde ile dahil edilir. Bunun yanı sıra sanatsal değere sahip ve antika eşyalarınız varda onlarda sigorta bedeli üzerinden hesaplanır. Kısacası kendinizi olduğu kadar eşyalarınızı da bu sayede güvence altına almış olacaksınız.