info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Trafik Sigortası Zararın Ne Kadarını Öder

Trafik sigortası her aracın yaptırmak zorunda olduğu uygulamalardan bir tanesidir. Bunun içinde adına zorunlu trafik sigortası denilmiştir. Bir aracın kazaya karışması ve bu kazada birden fazla aracın zarar görmesi halinde bir araç için ödenecek olan tutar tüm araçlara ortak bir şekilde dağıtılır. Trafik sigortasında araç başına belirlenmiş olan tazminat limiti vardır. Dolayısıyla kaza neticesinde zarar görmüş olan diğer varlıklar arasında herhangi bir ayrım yapılmaz ve orantılı bir şekilde dağılım gerçekleştirilecektir. 

2018 yılı verilerine baktığımız zaman ise bir otomobil için araç başına karşılanacak olan ücret 36 bin lira iken kaza başına teminat tutarı da 72 bin lira olmuştur. Peki, siz bir kaza yaptınız ve bu kazaya birden fazla araç karıştı. Bu durumda hasar bedeli nasıl karşılanacaktır.

Hasar Bedeli, Trafik Sigortası Teminat Limitlerini Aşarsa Ne Olur?

Kaza sonrasında meydana gelen bu hasarın hazine Müsteşarlığı tarafından daha önce belirlenmiş olan teminat limitlerini aşması halinde sigorta firması belirlenmiş olan limitin ödemesini yapacak ve kalan bölüm ise araç sürücüsünden alınacaktır. Eğer ki siz trafik sigortanıza ek bir teminat yaptırmışsanız bu durum biraz daha farklıdır. Olayı bir örnekle daha açık bir hale getirirsek şöyle özetleyebiliriz.

Siz bir kazaya karıştınız ve kazada 3 araç birden zarar gördü üstelik tüm araçların sorumluluğu da size ait olarak tespit edildi. Bu durumda trafik sigortası teminatınızda en üst limit 72 bin lira ancak kazaya karışan araçlarda 100 bin liralık bir zarar oluştu. Trafik sigortanız 72 bin liralık ödemeyi yapacak ve geri kalan 28 bin liralık ödemede sizden tahsil edilecektir.

Ancak yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi trafik sigortanıza ek bir teminat olan ihtiyari Mali Sorumluluk sigortası teminatı eklettirdiniz bu durumda ödenecek tutarın miktarı aşılmış olsa da devreye bu sigorta girecektir. Maddi ve fiziki masraflar bu teminat doğrultusunda karşılanacağından dolayı ekstra bir ödeme yapmazsınız. Bunun için bir sigorta yaptırırken konuyu iyice araştırmanız ve ona göre bir tercih yapmanız gerekir. Genelde sigorta firmaları sürücülere daha az ödeme çıkarmak için bu tarz teminatlardan bahsetmezler ancak bunları sizin biliyor olmanız teklif alırken de daha dikkatli hareket etmenize neden olacaktır.