info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Arızasını Kasko Karşılar mı?

Kasko sigortası yaptırırken amacımız başımıza gelebilecek herhangi bir maddi kayıplı durumlarda sigortamızın bizi büyük sıkıntılardan kurtarmasını sağlamak. İnsanlar uzun yıllar didinip yeni bir araç aldıklarında aslında onu en iyi nasıl koruyacaklarını da düşünmeye başlarlar ve burada ilk akla gelen de kasko sigortası olur. Dolayısıyla kaskonun sizin aracınızda meydana gelebilecek olan maddi hasarları karşılamış olduğunu bilirsiniz. Ancak kafanızdaki soru işaretleri de bitmez. Örneğin araç arızasını kasko karşılar mı, yanma ya da çalınma durumlarında kasko nasıl devreye girecektir. Maddi koruma nasıl olacak ve arabada yaşanacak olan teknik sorunların ücretlerinin karşılanıp karşılanmayacağı gibi tüm bu konular merak edilir.

Kasko sigortasının görevi araçta aniden meydana gelebilecek olan risklerin karşılanmasıdır. İşin özüne bakacak olursak her ne kadar aniden hasar meydana gelmesinden bahsediyor da olsak otomobilinizle trafiğe çıktığınız zaman başınıza her an bir şeyler gelebileceğini bilirsiniz. Bu olası bir ihtimaldir. Bunun yanı sıra bazı durumlar var ki siz dikkat etmezseniz o zaman o görünmez denilen kazalarda görünür olacaktır. Örneğin şöyle söyleyebiliriz. Siz aracınızın yağına ya da suyuna bakmazsanız o zaman aracınızda farklı hasarlar meydana gelebilecektir. İşte böyle durumlara baktığımız zaman bu kez aracınızdaki teknik arızalarında kasko sigortanız tarafından karşılanmayacağını söyleyebiliriz. Örneğin siz radyatör suyunu değiştirmezseniz o zaman arkasından sıkıntı getirecektir.

Sigorta şirketleri ve biz Hksigorta olarak siz değerli müşterilerimize sonrasında sıkıntılı durumlar içerisine girmemeniz için mutlaka aracınızın dönemsel bakımlarınızın yapılması konusunda uyarıyoruz. Bir aracın temel ihtiyaçları vardır ve bu da yağı suyu ve filtreleridir. Siz onların bakımlarını yaptırdığınız zaman bunlardan kaynaklanabilecek sorunlardan da uzak kalmış olursunuz.

Bu durumla ilgili olarak bir hatırlatma da yapabiliriz. Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumların aksine bazı sigorta firmaları aracınızın yağsız, susuz kaldığı durumlarda yaşanılacak olan teknik sorunlara ilişkin güvence vermektedir. Bunun içinde bir kasko sigortası yaptırmadan önce mutlaka sigorta şirketinin size sunmuş olduğu avantajları ve dezavantajları iyice okuyup incelemelisiniz. Ancak durumlar hakkında kesin bir bilgi aldıktan sonra sigorta şirketinizin neleri karşılayıp karşılamayacağı konusunda bilgiler alabilirsiniz.