info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Değer Kaybı Nedir?

Araçlarda değer kaybı oluşmasının nedenleri vardır. Bu nedenlere baktığımız zaman aslında değer kaybı nedir? Bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Yeni alınmış bir araç ikili bir araç ile kaza yapar ve sonrasında hasar meydana gelmişse bu aracın hasarının onarılması durumu ikinci el fiyatının da daha düşük olmasına neden olacaktır. İşte böyle durumlarda araçta değer kaybı meydana gelmiş olacaktır ve bunu sıfır bir araç için düşünecek olursanız hiçbir sürücünün istemeyeceği bir şeydir. Bazı insanlar aldıkları araçların değerinin düşmesini istemezler bu maddi olarak onlara zarar vereceği gibi psikolojik olarak da etkileyecektir. Kısacası şunu söyleyebiliriz ki bir aracın herhangi bir kazadan dolayı ikinci el fiyatında düşme yaşanırsa bu durumda değer kaybı yaşanmış olacaktır.

Aracın değer kaybı meydana gelmiş ise bu durumu kazadan sonra en fazla 2 yıl içerisinde değerlendirmek gerekiyor. Yani talepte bulunmanız bu süre içerisinde olacaktır. Ancak bazı durumlar vardır ki burada istisnai haller geçerlidir. Siz kaza sonrasında değer kaybı başvurusunu yaptınız ancak 10 yıllık geçen bu süre içerisinde halen bir karara bağlanamadı işte bu durumda değer kaybınız da zaman aşımına uğrayacaktır. Bilindiği üzere pek çok davada zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Araç değer kaybı uzman eksper tarafından hazırlanır ve bu uzmanlar Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiş olan Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarına göre belirlenirler. Hazırlanmış olan bu raporda ise hesaplamalar detaylı bir şekilde yapılmış olacaktır.

Araç değer kaybı konusunda öncelikli olarak Sigorta genel şartlarının incelenmesi gerekiyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi zaman aşımında süre 2 yıl olarak değerlendirilmektedir. Eğer bu süre içerisinde başvurunuz yapılmamış ise o zaman ilk kazanızdan başlayarak bir kayıt yapılması gereklidir. Araçta aynı parçalar birden fazla işlem görmüş ise o zaman o parçalar hesaplamaya dahil edilmezler. Bunun için değer kaybı hesaplamasında ilk kazada meydana gelecektir.

Araç Değer Kaybı Raporu kapsamlı ve detaylı olarak (ekspertiz raporu, onarım resimleri, servis faturası vb.) hazırlandıktan sonra ilgili taraflardan Sigorta Şirketi, Araç Ruhsat Sahibi ve Sürücü’ den talep edilir. Talebinizin karşılanmaması durumunda Sigorta Tahkim komisyonu başvuru yapılabilir.