info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Karlı Havalarda Araç Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ülkemiz geneli itibariyle kış mevsimlerini ciddi ağır şartlarda geçirmek durumunda kalıyor. Bu zorlayıcı şartlar özellikle de trafikteki sürücüleri zorluyor. Bir araç sürücüsü için en riskli olan döneme baktığımız zaman karlı ve buzlu havaları görüyoruz. Kar yağışının ardından meydana gelen soğuk hava ve don olayları beraberinde kazaları da getireceğinden dolayı sürücülerin daha da dikkatli olmasını gerektiriyor. Hk sigorta olarak bizde bu yazımızda buradan yola çıkarak size karlı havalarda nasıl araç kullanmalısınız ve öncesinde alacağınız önlemler nelerdir kısaca anlatalım istedik.

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Karlı havalarda araç kullanılırken dikkat edilmesi geren en önemli noktalar aşağıda maddelenmiş bir şekilde sıralanmıştır.

Kışlık Bakım

Aracınız yaz mevsiminden çıktığı zaman ilk olarak yaptırmanız gereken şey kışlık bakımdır. Aracın mevsimine göre hazırlanması ve kışın daha konforlu bir sürüş için gereklidir. 

Kışın en çok kazaya neden olan durumların başında fren sistemleri geliyor. Aracın öndeki aracı seyir halindeyken fren mesafesine dikkat edilmemesi, yapılan en büyük hatalardan birisi oluyor. Bunun için de mutlaka fren mesafesinin korunması gerekiyor. Örneğin şu şekilde açıklayabiliriz. 80 ile giden bir aracın öndeki aracı takip mesafesinin hızının yarısı kadar yani 40 metre şeklinde olması gereklidir.

Ani ve Sert Hareketlerden Kaçının

Araç sürüşünde en önemli konulardan bir tanesi de ani ve sert hareketlerdir. Ani fren ya da sert bir dönüş aracın kontrolünü zorlaştıracak ya da imkansız bir hale dönüştürebilecektir. Seyir halindeyken sert bir şekilde frene basmak aracın lastiklerinin kilitlenmesini sağlayacak o da sürüşün güvenliğini ortadan kaldıracaktır.

Karlı Buzlu Havada Yokuş Aşağı Nasıl İnilir ve Çıkılır?

Karlı ve buzlu havalarda hepimizin en çok tıkandığı konular arasında karlı ve buzlu havalarda yokuş aşağı inmek geliyor. Aracın yokuştan inerken savrulmaması ve kaymasının önlenmesi için vitesin küçültülmesini yapmalısınız. Aracın frenlerini arada bir yoklamak ve aracın hızının artmamasını sağlamak gerekiyor. İniş esnasında aracın arkası kayarsa asla fren yapmamalısınız bu aracın daha fazla kaymasına neden olacaktır. 

Yokuştan yukarıya doğru çıkarken ise aracın patinaj yapmamasını sağlamak için gaza fazla yüklenmemelisiniz. Aracın devri düşmeden kademeli bir şekilde vites attırılması gerekir. Karda araç sürerken her zaman ezilmemiş karlar üzerinden gitmek sürüş güvenliğinizi artıracaktır.