info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Gribe Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Yaz artık bitti diyebiliriz ve havalar şimdiden soğumaya başladı bile. Bu da beraberinde grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha çok ortaya çıkmasına neden oluyor. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda vatandaşları uyarırken özellikle yoğurdun soğuk algınlığını önleme de % 25 oranında bir etkisinin olduğunu belirtiyor.  Peki, grip ve soğuk algınlığı durumuna önlem alabilmek adına neler yapılabilir nasıl önlem alınabilir biliyor muyuz?

Aşağıda alacağınız önlemlerle ilgili birkaç tanesini belirtelim istedik. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman size soğuk algınlığı ve gribe karşı daha dayanıklı olabilirsiniz.

Sık El Yıkama

Kışın en çok rastlanılan durum bulaşıcı hastalıklar. Bunun içinde bu mevsimde yakın temastan uzaklaşmak gerekiyor. Örneğin tokalaşmak ve el öpmek bizim kültürümüzde önemli bir yere sahip bunun için de sık sık tokalaşmak zorunda kalıyoruz. Virüslerden korunmada en iyi yöntem elleri sık yıkamaktır. Hapşırdığınızda ya da başka bir eşyaya dokunduktan sonra ellerinizi yıkamanız sizin için iyi olacaktır. Bu dönemde özellikle de kışa başlarken kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız. Salgın durumunda hastalıklar bir başkasına hızlı bir şekilde geçecektir. Bunun içinde hasta olan kişilerden uzak durmanızda fayda var.

Bol Vitamin Alın

Bazı insanlar bu dönemde vitamin almak denildiğinde ilaçlara yönelirler ancak söylenilen bu değildir. İlaç yerine koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyveleri tüketebilirsiniz. Başta turunçgiller, domates, kivi maydanoz C vitamini bakımından oldukça zengindir tavsiye edebiliriz.

Çorba Tüketin

Kışın insanların en çok sıcak içeceklere ihtiyaçları oluyor. Siz bunu sıcak tavuk suyu ile karşılarsanız boğaz şikâyetlerinizin de azalmış olduğunu görebilirsiniz.

Yoğurt Tüketin

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yoğurt kışın tüketilebilecek en iyi besinlerin başında geliyor. Yoğurt yediğiniz zaman %25 oranında soğuk algınlığından kurtulmuş olursunuz. 

Sigara Ve Alkolden Uzak Durun

Sigara ve alkol vücudun en büyük düşmanlarının başında geliyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sigara kullanan kişiler çok daha fazla hasta oluyorlar. Çünkü bağışıklıkları daha fazla yavaşlıyor. 

Stresten Uzak Durun

Stres insan ömrünü kısaltan en önemli faktörlerin başında geliyor. Ne iş yaparsanız yapın mutlaka stresten uzak durun.

Yukarıda soğuk algınlığı ve gribe karşı korunma adına dikkat etmeniz gerekenleri belirttik ancak her ne kadar korunuyor da olsanız yine de size tamamlayıcı sağlık sigortası ya da özel sağlık sigortası yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede ayakta ya da yatarak tedavilerinizde özel hastane şartlarından yararlanabilir ve sağlığınıza daha konforlu bir şekilde kavuşabilirsiniz.