info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

GSS Nedir, Nasıl Faydalanılır

Genel Sağlık Sigortasının temel amacı insanların sağlık hizmetinden faydalanmalarını sağlamaktır. 18 Yaşını dolduran her Türk vatandaşının GSS’ye katılması şarttır. Hasta olan kişilerin hastane ve ameliyat gibi yoğun bakım gerektiren tedavilerden faydalanabilmesi için bu sigortayı yaptırmaları gereklidir. Ancak bu sigortadan yararlanabilmek için belli bir ücret ödenmesi gerekir. GSS 2012 yılından sonra zorunlu hale getirilmiştir. Ancak Türk vatandaşı olmayan kişiler kendi istekleri doğrultusunda bu sigortayı yaptırabilirler.

GSS'den Faydalanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu sigortadan yararlanabilmek için eve giren gelir asgari ücretin üçte birinden az olması gerekir.  Yani bu da 676 TL gibi bir rakam yapıyor. Bu rakamın altında bir geliriniz varsa bu durumda GSS primi ödemeden sağlık hizmeti alabilirsiniz.  

Kimler GSS Prim Borcu Öder?

  • Sigortalı olarak çalışmayan ancak çalıştıkları halde sigortalı olmayanlar
  • GSS’den yararlanan kişinin anne, baba, çocuk ve eşleri bu sigorta kapsamı içerisine dahil edilirler.
  • Emekli maaşı ya da ek bir geliri olmayanlar

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kişilerin tamamı zorunlu olarak GSS kapsamına girmek zorundadır.

GSS Prim Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS prim borç sorgulamayı internet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden GSS prim borcunu ödeyebilirsiniz.

GSS Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir mi?

GSS borcunun 60 günden az olması, gelir testinin yaptırılmış olması ve gelir testi neticesinde 676,5 TL’den az gelir kazandığının kesinleşmesi halinde vatandaşın muayene olabilme hakkı bulunmaktadır.

GSS Borcu Taksitle Ödenir mi?

GSS borcu 12 aylık olarak taksitler şeklinde ödenir. Aylık taksit miktarı ise 60 TL gibi bir rakam olarak belirlenmiştir. Ancak bu borcu ödemek istemiyorsanız bu durumda yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi asgari ücretin 3’te birinin altında bir gelirinizin olduğunu belgelemeniz gerekiyor. bunun içinde muhtardan alacağınız fakirlik ilmuhabiri ile bunu belgelemeniz mümkün olacaktır.

Vatandaşların şu an bu uygulama ile ilgili eleştirilerinin sürdüğünü de söylemenin yerinde olduğunu belirtebiliriz. Çünkü zaten geliri az ya da hiç olmayan kişilerin bu parayı ödemelerinin zorunlu olduğunu düşünürseniz bunun ciddi rakamlar yapmış olduğunu görebilirsiniz. Hatta bu borcu ödeyemeyen kişi sayısının da fazla olduğunu söylemek mümkün. Geçtiğimiz yıllarda çıkarılmış olan yapılandırma da bunun bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.