info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araba Anahtarı İçeride Kaldı Ne Yapabilirim?

Araba içerisinde anahtar unutulması araç sürücülerinin sıklıkla karşılaşmış olduğu sorunların başında geliyor. Bu durum yaşandığı andan itibaren can sıkıcı sonuçları beraberinde getirmekte bu nedenle de bizim ilk uyarımız aracınızdan indiğiniz andan itibaren anahtarınızı yanınıza almanız. Bu aracın güvenliği için oldukça önemli bir konudur. Hatta bunun dışında daha da kötü olan bir konu var ki anahtarınız aracın içerisinde ve aracınızın da çalışıyor durumda olmasıdır. Bu özellik bazı araç modellerinde bulunuyor bunun için sürücünün ilk olarak aracını tanıyor olması da önemli bir konudur. Özellikle de yeni teknolojiye sahip olan araçların anahtarsız çalıştıklarını düşündüğünüzde burada daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Yeni üretilmiş olan bazı araçların özelliklerinde çalınmaya karşı aracın kendisini korumaya alma gibi bir özelliği söz konusu. Yani yarım bir şekilde kapatılan bir kapıda bu durum meydana gelebilir. Ancak bazı modellerde aracın içerisinde bir anahtar varsa yedek anahtarla aracı kilitlemeye çalışsanız dahi sistem buna müsaade etmek.

Sürücüler genelde araçlarının huylarını bilirler ancak aracın huyunu biliyor olmak bu durumun yaşanmayacağı anlamına gelmez çünkü araç içerisinde kalan anahtarların tamamının nedeni unutkanlıktan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla siz unuttuğunuz bir şeyi o anda bilmediğiniz için yapmanızda normal olacaktır. İşin özüne gelecek olursak yukarıdaki açıklamalardan sonra böyle bir durumda neler yapılabilir?

Anahtarım Arabada Kaldı Ne yapabilirim?

Eğer ki aracınızın camlarında açıklık bırakmışsanız bu durumda biraz daha şanslı olabilirsiniz çünkü buradan içeriye doğru tel ya da benzer bir şeyle araçlarınızın kilitlerini açabilirsiniz. Eğer ki aracınızın yedek anahtarı varsa ve dışarıdaysa anahtarla dışarıdan açabilirsiniz. Tornavida ya da levye kullanarak aracınızın kapısını açabilirsiniz ancak bu durumun size maddi ve manevi olarak zarar vereceğini de unutmamanız gerekiyor. Böyle bir durum yapma ihtiyacı oluşmuşsa o zaman tornavida veya levye arasına bez koyarak aracınızın çizilmesini de önlemiş olursunuz.

Bu işi profesyonel destek alarak yapmak istediğiniz zaman ise oto kilitçilerine ulaşabilirsiniz. Bu insanlarda çoğu araç modellerini açabilecek olan maymuncuklar vardır onlar aracınızın kapısını kolay bir şekilde açabileceklerdir. Üstelik aracınıza da zarar vermezler. Bazı araç modellerinde yol yardım servisi vardır. Bunları aradığınız zaman belli bir ücret karşılığında aracınızın kapılarını açtırabilirsiniz. Böyle bir durumda ücretten bahsedecek olursak 250–300 TL gibi bir rakamla çözebilirsiniz. Kasko sigortası olan araçlar da sigorta şirketlerini arayarak aracının kapılarının açılması için yardım isteyebilirler.

Bazı oto kilitçilerinin hidrolik yardımıyla aracın kapılarını esneterek 5–10 dakika içerisinde aracın kapılarını açmış olduklarını söyleyelim.