info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Gizli Buzlanmada Nasıl Araç Kullanılmalı?

Kış denildiği zaman aklımıza ilk gelen kar, yağmur, çamur ve buz geliyor. Bunların hepsini bir arada düşündüğünüz zaman ciddi bir felaket ancak hepsinin başlı başına sürücülerin hayatını zorlaştırmak için yeterli olduğunu da söyleyebiliriz. Bunun içine iyi bir sürücü olmak önemli bir konudur. İyi sürücü yalnız yazın araç kullanma konusunda değil kışında kötü hava koşullarına karşın nasıl araç sürmesi gerektiğini bilendir. Özellikle de gizli buzlanma sürüş sırasında profesyonellik ister ve gizli buzlanmaya aracını kaptıran her sürücünün de kazasız belasız aracın kontrolünü yeniden sağladığını söylemek zordur. Gizli buzlanma aynen buz gibidir ancak tanımlarsak hafif dondurucu bir yağmur sonrasında yüzeyde kar, su veya buzun erimesi sonucunda yeniden donmasıyla oluşur. Gizli buzlanmalar kabarcık oluşturmadığı içinde fark edilmesi zordur. Önceden tespit edilmediği zaman aracın kontrolünün kaybedilmesi için yeterli olacaktır. 

Gizli buzlanma adından da anlaşılacağı gibi yapısı gereğince buzun fark edilmesini zorlaştırır. Burada anahtar kelime ise aracın termometresinin ilk gösterge olarak ayarlanmasıdır. Bu sayede yol koşulları hakkında fikir sahibi olunacaktır. Araçlardaki termometre normal bir termometre gibi düşünülebilir. Havadaki sıcaklığın bulunması sağlanacak eğer ki aracınızdaki termometre de donmaya yakın ise sürücünün mutlaka kendi önlemini alması şarttır. 

Buzlu Yolda Güvenli Araç Kullanımı

Buzlu yollarda en usta şoför bile zorlanacaktır. Bu nedenle de işiniz acil değilse ve mutlaka aracınızla çıkmak zorunda değilseniz o zaman şansınızı çok fazla zorlamamanızı tavsiye ederiz. Ama illa aracınızla çıkmak durumunda kalmışsanız o zaman hazırlıklarınızın da tam olduğundan emin olmalısınız. Örneğin tüm camlarınızın temiz ve etrafı görebilir durumda olması gerekir. Herkesin gittiği yoldan sürmek sizin için iyi bir önlemdir. Çünkü öndeki araca göre de kendinizi daha iyi ayarlayabilirsiniz. Yolda kalma ihtimalinize karşın aracınızın yakıtının dolu olduğundan emin olun. Aracınızın yağı ve diğer sıvılarının kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Çünkü buzlu bir yolda durmak normal bir yolda durmaktan 10 kat çok daha zordur. Özellikle fren mesafesi konusunda zorlanacaksınız. Bunun içinde lastiklerinizin mutlaka kışlık olması gerekiyor. 

Araç Kayarsa Ne Yapılmalı?

Böyle durumda asla ve asla panik olmayın ve sakinliğinizi koruyun. Biliyoruz zor ancak aracınıza ilk bindiğiniz zaman bunun pratiğini kafanızda yapmalısınız. Aracınız buzda kayıyorsa o zaman aracınız nereye doğru kayıyorsa direksiyonu da oraya doğru çevirin. Ancak bunu hafif hafif yapın bu yönün tersine çevirirseniz aracınızın arkası kaymaya başlayacaktır. Bu da sizi daha büyük bir riske sokar ve aracı toparlayamazsınız.