info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Kaskolu Aracınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Otomobil hırsızlığı her zaman başımıza gelebilecek ve istemediğimiz bir durum. Maalesef ki bunun için her ne kadar önlem alıyor olsak da yine de başımıza böyle durumlar gelebiliyor. Ancak hırsızlık durumlarını da bildiğimiz gibi zarar vermeden yaşanmıyor. Hırsızlar aracınıza girerken aracınıza dolaylı yoldan zarar veriyorlar. Bunun gibi durumların çoğunda ise kasko sigortanız devreye girdiği için sizi olası maddi zararlardan da uzak tutuyor. Peki, aracınıza kasko yaptırdınız ve aracınıza hırsızlar girerek çaldılar. Bu durum da siz nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor? Yani kaskolu aracınız çalınırsa ne yapmalısınız?

İlk Yapmanız Gereken

Öncelikli olarak yapmanız gereken şey aracınızın çalındığını fark ettiğiniz andan itibaren 155’i aramanız gerekiyor. Polisler olay yerine gelerek inceleme yapacak ve sizin izahınız doğrultusunda da bir rapor tutacaklar. Bu tutanağın tutulması önemli bir konudur. Bu tutanakta aracınızın plakası ve ruhsatınız sizdeyse şase bilgilerini vermeniz gerekiyor. Tutanağınız tutulduktan sonra ise artık sigorta şirketine haber vermeniz gerekiyor. 

Sigorta firmanıza haber verin

Bu süreç içerisinde size 5 günlük bir süre verilecek. Bu süre içerisinde kendinizi de toparlayarak sigorta şirketinizle iletişime geçmelisiniz ve durumdan onları haberdar etmeniz şart. Sigorta şirketlerinin genelinin çalınmalara karşı uygulamış oldukları teminat birbirinden farklı olacaktır. Bunun içinde poliçenizi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü oradaki bilgiler doğrultusunda durumun daha da kontrol altında olmasını sağlayabilirsiniz. Bir sigorta firmasının aracın çalınması halinde neleri karşılayıp karşılamadığını bilmeniz önemlidir.  Aracınızın çalınması halinde beklenen süre 30 gündür eğer ki bu sürenin sonunda aracınız bulunmadı ve herhangi bir haber yok ise o zaman sigorta şirketinizi tekrar bu durumdan bilgilendirmeniz gerekiyor.

Araba Hırsızlığında Kasko Neleri Karşılar?

Bu sorunun yanıtı yukarıda da belirttiğimiz üzere sigorta şirketinden şirketine farklı olacaktır. eğer ki aracınızın üzerinde anahtar bulunuyorsa bu durumda sigorta şirketi zararınızı karşılamaz. Genel şartlardan bir tanesi budur. Ancak bunu ek teminatla da yeniden düzenleyebilirsiniz.

Eğer ki aracınız paralı bir otoparktan çalınmış ise ve belgeniz varsa bu durumda sigorta şirketine göre farklı işlem uygulanabilir. Bazı durumlarda otopark işletmesinin sorumluluğunda olur, aracınız.