info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Otomobillerde Yol Tutuşunu Etkileyen Faktörler

Otomobillerde yol tutuşunun iyi olduğunu söyleyebilmek için onun farklı parçalarına bakılması daha iyidir. Çünkü bir aracın yol tutuşunu etkileyecek olan faktörlerin sayısı birden daha fazladır. Örneğin süspansiyon sistemi, aracın aerodinamisi, ağırlığı, lastikleri, yol asistanı ve şasesi gibi.

Aeorodinamik Özelliği

İlk olarak arabanın aerodinamik özelliğini anlatalım. Bu özellik aracın motorunun gücünün artmasını sağlar. Bu da hava direncine bağlı olan sorunları yaşamanızı önler. Eğer sizin kullandığınız aracın hızıyla hava direnci arasında bir denge yoksa o zaman iyi bir yol tutuşuna sahip olmaz. Hava direnci aracınızla ne kadar dengeli olursa yol tutuşu da o kadar iyi olacaktır.

Aracın Şasisi

Bir aracın ana iskeletini şasesi oluşturur. Dolayısıyla bu iskelet yol tutuşunu da doğrudan etkiler. Aracın şasesi viraja girildiğinde direnç gösteriyorsa o zaman başarılı demektir. Sürüş esnasında şasinin fazla burulmaması gerekir aksi takdirde lastiklerde görevini tam olarak yapamayacak ve yol tutuşun performansının etkilenmesine neden olacaktır. 

Aracın Ağırlığı

Bir araç yere ne kadar yakın bir mesafede olursa o kadar iyidir. Çünkü bu şekilde aracın altından giren hava akımı da o kadar az olacaktır. Bu sayede yol tutuşu daha kuvvetli bir hale gelecektir. bunu bir örnekle açıklayalım aracınız yerden yüksek olduğu zaman altına daha fazla hava girecek ve siz viraja girdiğiniz zaman bu hava sizin kontrolünüzü de düşürecektir. 

Lastikler

Nasıl bir araca sahip olursanız olun seçtiğiniz lastiklerin mutlaka iyi olması gerekir. Bozuk ve özelliğini kaybetmiş olan lastikler sizin yol tutuşunuzu etkileyecektir. Özellikle de kış mevsimlerinde bu durum daha da kendisini ortaya çıkaracaktır. Siz doğru bir lastik seçtiğiniz zaman aracınızın yol tutuşunu, performansını ve güvenliğini daha çok artırmış olursunuz. Lastiklerin kalitesinin yanı sıra balansları da yol tutuşunu etkileyen faktörlerdendir.

Süspansiyon Seçimi

Araçlarda süspansiyon sürücünün konforunu artıran en önemli özelliklerin başında gelir. Süspansiyon sistemi iyi olan bir araç viraja girdiğinde yola iyice yapışacak ve performansı artacaktır. Özellikle spor süspansiyonlu araçlarda bu konfor kendisini daha fazla hissettirir. Lakin bu sistemlerin kötü olan özellikleri arazi için uygun değildir.  Eğer siz arazi için alacaksanız o zaman spor süspansiyon tercih etmemelisiniz.