info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Airbag Güvenliği İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Aracınızla gezerken SRS ışığının olması gerektiğinin durumunda yanması halinde mutlaka bu durumu bir yetkili servise bildirmeniz ve aracınız için randevu almanız gerekiyor. Çünkü otomobil firmaları Airbag konusunda ömür boyu garanti sunarken aynı zamanda böyle bir sorunla karşı karşıya kalınıyor. Bazı firmalar ise emniyet kemerinde ömür boyu garanti sunuyor. Ve aracın airbagleri aracın ömrü boyunca garanti kapsamında oluyor.  Bunun için aracınızın eğer ki kullanım kılavuzu vara mutlaka incelemelisiniz. Hatta yoksa bile internet üzerinden bu kullanım kılavuzlarına erişim sağlayabilirsiniz. Airbag konusunda tüm markaların hizmetleri birbirinden farklıdır. Bu sayede doğru bilgilere erişmeniz daha kolay olacaktır.

Eğer aldığınız araç ikinci el ise o zaman bu ışığın yanıp yanmadığını da kontrol edebilirsiniz. Airbag dikişlerinin olduğu yerlerde de bozulmalar olabilir bunlara da dikkat etmeniz de fayda vardır. Çin’de üretilen hava yatıklarının bizim piyasamıza da girmesi neticesinde orijinal olmayan yastıkların satışı da vardır bu nedenle de buna karşı dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki hava yastıkları yetkili firma dışında alınmamalıdır aksi takdirde hayati tehlike de ortaya çıkabilecektir.  

Hava yastıklarında en güvenilir bilgiyi otomotiv üreticileri sunar

Bir hava yastığının ömrü test edilerek ölçülüyor çünkü bunun dışında başka bir veri yoktur. Dolayısıyla sizin yetkili bir firmadan almış olduğunuz bu hava yastıklarının ne kadar dayanıklı olduğu bilinmeyecektir. Markalar yılların tecrübesi ve testleri neticesinde oluşturmuş oldukları bu sistem sayesinde kendi güvenliklerini de ortaya koymuşlardır.

Kısacası günümüz teknolojisiyle üretilmiş olan araçların neredeyse hepsinde Airbagler birden fazla ve amaç insanların olası bir kaza durumunda araç içerisinde zarar görmeden kalmalarını sağlamış olmak. Bugün pek çok kazalara baktığımız zaman ise ölümlerin gerek airbag gerekse emniyet kemeri nedeniyle önlenmiş olduğu görülüyor. Bunun içinde aracınızdaki hava yastığının çalışır vaziyette olması hayati önem teşkil edecek olan bir konudur.

Bir araçta ne kadar çok hava yastığı olursa aracın şoförü de aynı ölçüde güven altında olacaktır. Ancak dediğimiz gibi bunların çalışır vaziyette olması da önemli bir konudur.

Airbag güvenliği ile ilgili bilmeniz gerekenler konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık.