info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Yağ Kaçakları Muayeneden Geçer mi?

Araçlarını muayene için götüren sürücüleri iki sonuç bekliyor. Bunlardan birincisi aracın sorunsuz bir şekilde muayeneden geçmesi, ikincisi hafif kusurlarıyla muayeneden geçmesi üçüncü ve kimsenin istemediği konu aracın muayeneden geçememesidir. Bir aracın muayeneden geçememesi için araç üzerindeki teknik aksamların ağır olarak hasarlı ve mutlaka değişmesi gerektiğine bağlıdır. Görevli aracınızı kontrol ettikten sonra değişmesi gereken parçalar hakkında size bilgi ya da liste verecektir. Size verilen bu listedeki eksiklikleri yine belirtilen süre içerisinde tamamladıktan sonra yeniden muayeneye girebilirsiniz.

Araçlarda Kusur Ne Demek?

Kusursuzluk bir aracın muayenede eksiğinin olmaması durumudur. Kusur ise araçtaki eksikliklerin belirlenmesidir. Hafif kusur tanımlaması ise araçta eksik olan bir şeylerin olması ancak bunların sürüş ve yayaların can güvenliğini tehdit etmemesi durumudur. Mesela bir örnek verebiliriz. Araçtaki farlardan bir tanesinin farklı açılara bakıyor olması hafif kusur olarak kabul edilebilir. Ağır kusur ise araçtaki eksikliğin mutlaka değişmesini gerektiren hallerdir. Ağır kusurla tanımlanmış ve muayeneden geçemeyen araca süre olarak 1 ay verilir ve bu 1 aylık süre içerisinde araçtaki eksikliğin giderilmesi durumunda araç yeniden muayene için randevu alınır. İkinci kez muayene halinde ise ekstra bir ücret ödemesi yapılmaz. Ancak bu 1 aylık süre içerisinde aracın eksiklikleri tamamlanmazsa o zaman ekstra ücret alınacaktır.

Nasıl Yağ Kaçağı Hafif Kusurdur?

Araçların düzenli bir şekilde çalışması için yağa ihtiyaçları vardır. Yağ kaçakları ise yağın geçtiği yere göre değişiklik gösterir. Bu neden çok fazla olabilir ancak genelde yağ kaçağının olduğu yer olarak karteri gösterebiliriz. Bu yağ kaçaklarının oluşmasında çok fazla neden olabilir. Örneğin tıpa yerine tam oturmamış olabilir. Ya da keçelerden veya sübap kapağından yağ sızdırabilir bu da aracın alt bölümünde yağ kaçaklarının görülmesine neden olacaktır.

Sorunun yanıtı ise aslına bakarsanız basit, yani eğer ki aracınızdaki yağ kaçakları basit ise bu durumda hafif kusurlu olarak aracınız muayeneden geçecek ve bunların onarılması konusunda uyarılırsınız. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki her ne kadar yağ kaçakları hafif kusur olarak gösterilmiş olsa da aracınızda ciddi sonuçlar meydana getirebilir. Bunun içinde bir an önce bu kaçakların onarılması gereklidir. Üstelik motorunuz yağ kaçakları yüzünden psikolojik anlamda sizi etkileyecektir.