info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Araç Güvenliği İçin Neye Dikkat Etmeli

Araç Güvenliği İçin Neye Dikkat Etmeli?

Bir araç sahibi iseniz ilk dikkat etmeniz gereken nokta aracın güvenli olup olmadığıdır. Çünkü aracınız ne kadar güvenli olursa sizin zarar görmenizde o kadar az ya da hiç olmayacaktır. Bunun içinde aracınızla seyir halindeyken istenmeyen bir durumla karşı karşıya kalmamak adına aracınıza gerekli tedbirleri almanız gerekir. Aracınız için tedbir almamanız durumunda çalınma, hırsızlık, kaza ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için bu önemli konuyu asla ihmal etmemeniz gerekir.

 Aracın Çalınmasına Karşı Alınacak Önlem

Aracınızın çalınması sizi maddi ve manevi olarak sıkıntıya düşürecektir. Dolayısıyla olası bir çalınma riskine karşın aracınızı mutlaka otoparklara bırakmalısınız. Eğer ki aracınızı bırakacağınız yerde otopark bulunmuyorsa bu durumda aydınlatılmış olan yerlere bırakmanızda fayda vardır. Aracınızı park ettiğiniz zaman dışarıdan bakıldığında içerisinde görülebilecek değerli ya da değersiz eşyaları asla bırakmamalısınız. Çünkü aracın içerisindeki eşya hırsızlığa davetiye çıkarmak olacaktır.

Aracınızla kısa süreliğine de olsa duraksadığınız da mutlaka kapılarını kilitlemelisiniz. Özellikle bizim ülkemizde bu kültürün çok yaygın olduğunu biliyoruz. İnsanlar yol kenarında bir büfe ya da bakkala girmek için duraksadıklarında araçlarının kapılarını kilitlemezler. Buna istatistiksel olarak baktığımız da ise ciddi anlamda bir çalınma durumunun söz konusu olduğunu görüyoruz.

Aracınızda illa bir eşya bırakmanız gerekiyorsa bunun dışarıdan görülmemesini sağlamak zorundasınız. Örneğin bagaja koyabilmek çözüm olacaktır.

Aracınızla bir mekana geldiğiniz de ya da otoparka aracınızı bırakacaksanız mutlaka burada bir görevli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Burada çalışmayan bir kişiye ya da çalıştığından emin olmadığınız bir kişiye aracınızın anahtarını asla teslim etmemeniz gerekiyor. Aracınızı bıraktıktan sonra mutlaka görevliden otopark fişini alın.

Bir aracın çalınma riskine karşın kimliğinin şase numarası olduğunu asla unutmamalısınız. Bunun içinde aracınızın başına böyle bir durum gelmeden önce kesinlikle şase numarasını bir yere kaydetmelisiniz.

NOT:  Bir uyarı notu olarak bunu belirtmek istiyoruz. Aracınızı satış esnasında mutlaka alıcı ile yüz yüze görüşün ve kaparo alarak aracınızın kontağını başkasına vermeyin. Çünkü son dönemlerde bu tarzda çalınmaların oranlarının da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 

Araç güvenliği için dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de aracınıza kasko sigortası yaptırmanızdır. Kasko poliçesi satın alarak aracınızın tüm risklere karşı korumuş olursunuz.