info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

BES Nedir?

Emeklilik yalnızca yaşlandığımız zaman başımıza gelecek olan bir dönem olarak görülmemelidir. Bunun tam tersine çalışma yaşamımız sonrasında aktif ve sağlıklı bir şekilde geçirilecek olan dönemin kendisidir. Pek çoğumuz çalışma hayatımızda ertelemek ötelemek zorunda kalmış olduklarımızı emeklilik dönemine gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Eğer siz çalışma hayatı içerisinde bu dönemi düşünerek hareket ederseniz yaşam standartlarınızı da düşürmeden en iyi şekilde yaşamaya devam edersiniz. Bir zamanlar ertelemek zorunda olduklarınızı ise bu dönemde artık rahatlıkla yapabileceksiniz. Emeklilik döneminde kamu sosyal güvenlik sistemlerinden edineceğiniz gelirin standardını korumak sizin için yeterli olmayabilir işte BES yani bireysel emeklilik sistemi size bu dönemde ek gelir sağlayacaktır. Peki, BES ne demektir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

BES emekli olduğunuz zaman birikim yapmanız nedeniyle geliştirilmiş olan bir sistemin adıdır. Çalışma hayatınız içinde yapacağınız düzenli katkılar sayesinde emeklilik döneminde standartlarınızı da yükseltmiş olursunuz. 

BES yaptırdığınız zaman katkı paylarınız uzman portföy yöneticileri tarafından yönetilerek değer kazanacaktır. Birikimleriniz yatırdığınız her payın etkisiyle birlikte giderek büyüyecektir. Hem emeklilik hem de fonların geliştirilmesi nedeniyle BES kısa vadeli bir sistem olarak görülmemelidir. Bu nedenle de kısa vadede size getirisi olmaz.

BES’ e dikkat çekmek adına yeni dönemde de devletin buraya sağlamış olduğu katkı artırılmıştır. Bu amaçla sizin yatırdığınız her payın % 25’ini de devlet hesabınıza geri yatırıyor. Bu avantajdan faydalanabilmeniz için ise sadece vergi mükellefi olmanız yetiyor. BES’in size sunmuş olduğu bir takım avantajlar bulunuyor bu avantajlar ise şu şekilde belirtilebilir.

BES Avantajları

BES için yatırmış olduğunuz her katkı payı % 25 oranında size geri ödenecektir. Bu da devlet katkısı noktasında oldukça önemlidir. Bu tutar ise kişinin vergi mükellefi olup olmamasına bakılmaz. 

Emeklilik döneminiz geldiği zaman nakit ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bu da sizin hayat standartlarınızı korumanızı sağlayacaktır. BES’te ne kadar uzun süreli katılım sağlarsanız o kadar çok fayda görürsünüz.

BES’ te yatırmış olduğunuz paralar birikim demektir ve sizin adınıza birikerek çoğalacaktır. Sisteme aylık 3 aylık 6 aylık ve yıllık olarak para yatırırsınız. Hatta güzel tarafı mali olarak sıkıntıya düştüğünüz zaman durumunuz düzelene kadar ara verebilirsiniz.