info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Akü Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Bir sürücü için yolda kalmak korkulu bir rüyadır. Bunun için aracınızın yolda kalmamasını istiyorsanız mutlaka düzenli bakımlarını yaptırmanız gerekiyor. Ancak bazen öyle beklenmedik durumlar karşımıza çıkıyor ki basit olsalar bile bizi yolda bırakmaya yetebiliyor. Araç kullanırken gafil avlanmak sıkıntı vericidir. Yapılan araştırmalara göre yolda kalmanın en büyük nedenlerinin başında aracın aküsünün bitmesi geliyor. Bu yazımızda ise akünüz biter ve yolda kalırsanız yapabileceklerinizden bahsetmek istiyoruz. Ancak gelin isterseniz öncelikli olarak akü nedir ve görevleri nelerdir sorusunun yanıtını bulalım.

Akü Ne İşe Yarar?

Akülerin görevi araçtaki elektrik enerjisinin üretilmesini sağlamaktır. Akü elektrik enerjisini, kimyasal enerji halinde depolar ve aracın ihtiyaç duyması halinde bu enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştürerek aracın parçalarına iletir. Her motorlu aracın hareket etmesi için aküye ihtiyacı vardır. Akü olmadan aracın yerinden hareket etmesi mümkün değildir. Motorun çalışmasını sağlayacak olan yüksek akımı üretirken aynı zamanda voltaj ile amper dengesini yaparak aracın zarar görmesinin de önüne geçmiş olur.  Akü sayesinde çalışan aracın diğer aksamlarına baktığımızda ise lambalar, kalorifer, radyo gibi aksamları görmek mümkün.

Akü Neden Deşarj Olur?

Aküler kolay kolay bitmezler çünkü kendilerini şarj etme özellikleri vardır. Bir araç çalışırken aynı zamanda çalıştığı süre boyunca aküyü doldurmaya devam edecektir ve bu sayede akünün de zamansız bir şekilde bitmesinin önüne geçilmiş olur. Lakin akü bazen çok kolay bir şekilde bitebilir ve kendini boşaltabilir. Akünün bitmesi hızlandıran süreç ise olumsuz olan çevre koşullarıdır diyebiliriz. Örneğin havalar sıcak ise bu durumda akü daha fazla enerji üretmeye başlayacaktır. Marş gücü yazın artacağından dolayı bu kez akünün ömrü daha hızlı bitmeye başlar. Havalar soğuk olduğunda ise sürekli olarak çalışan ısıtıcılar ve silecekler akünün kullanılmasını artıracaktır. Hatta daha soğuk havalarda akünün donma ihtimali de söz konusudur. Büyükşehirlerde trafiğin yoğun olması akünün daha fazla kullanılmasını sağlayacaktır. Bir akünün ortalama ömrünün beş sene olduğunu ve beş sene sonunda deşarj olabileceğini hatırlatmamızda fayda var. Akü fiyatları, 300 ile 1000 TL arasında değişiklik gösterir. Ömrü dolan akünüzü, aracınıza ve bütçenize en uygun modeli seçerek değiştirebilirsiniz.