info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Hasarsızlık İndirimi Nedir

Her geçen gün artan araç kullanımı beraberinde riskleri de getirmiş olduğundan dolayı farklı hizmetlerinde oluşmasına neden oldu. Araç kullanımında risk olduğu sürece sürücülerinde daha fazla dikkatli olmaları gerekiyor. Bunun için hizmetlere genel olarak baktığımızda sürücülerinde içinin daha rahat olduğu görülebiliyor. Peki, sürücülerin içini rahatlatan bu önlemlerin en başında hangisi geliyor derseniz hasarsızlık indiriminden bahsedebiliriz. Hasarsızlık indirimleri tüm motorlu araçları içerisine alan bir uygulamadır.

Araçlara yapılan sigortalar bir yıllık süreyle uygulanır ve olası kaza durumları ile ilgili olarak araçların hasarının da karşılanmasını sağlayacaktır. Sürücü bir yıllık süreç içerisinde herhangi bir şekilde kazaya karışırsa böyle durumlarda sigortası devreye girecek ve sürücünün meydana gelen maddi kaybını da destekleyecektir. Hasarsızlık indirimi, sürücülerin bu bir yıllık süre içerisinde herhangi bir şekilde kazaya karışmaması halinde yapılacak olan indirime denilmektedir. İndirimden fayda sağlamak için mutlaka kaz yapmamış olmak gerekiyor.

Sürücü az hasarla ya da hiç hasarsız bir şekilde 1 yılını doldurursa bir sonraki poliçede hasarsızlık indiriminden de faydalanamaz. Yazımızın devamında trafik sigortasında indirim ve kasko sigortasındaki hasarsızlık indiriminden bahsedelim istedik.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminden yararlanmak isteyenler öncelikli olarak ilk kez sigorta yaptırmamış olması gerekiyor. Yani siz hayatınızda ilk kez sigorta yaptırmışsanız o zaman bu indirimden faydalanamıyorsunuz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk bir yıl sonrasında indiriminiz başlayacak ve bu sizin hasarsızlık yılınıza göre de daha yüksek oranda olacaktır. Trafik sigortası bilindiği üzere zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bunun için aracınızla trafiğe çıkmak istiyorsanız mutlaka sigortanızı da yaptırmak durumundasınız. Zorunlu olmasından kaynaklı olarak da kaza yapmamanız halinde indirimden faydalanabiliyorsunuz.

Unutulmaması gereken şey siz her ne kadar dikkatli davranıyor olsanız ve dikkatliyim deseniz de araç sürmek bir risktir. Özellikle de kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız o zaman bu riskiniz daha da artmış olacağından dolayı trafik sigortası ve kasko sigortası mutlaka yapılmalıdır. Fiyatlar da ilk kez yaptırdığınızda yüksek olduğundan dolayı hasarsızlık indirimi sizin bu sigortaya sahip olabilmenizi daha da kolaylaştıracaktır.