info@hksigorta.com.tr
0(312) 221-0013

Sezaryen Doğumda Doğum Sigortası

Her anne adayının hayali doğumunun normal geçmesi ve bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almasıdır. Ancak Türkiye’de ki doğum yöntemlerine baktığımız zaman % 80 oranında bir rakamın sezaryen doğum olduğunu biliyoruz. Sağlık Bakanlığı ise bu yöntemin önüne geçebilmek için bir takım tedbirler alarak anne adaylarını normal doğuma teşvik etmeye çalışıyorlar. Yapılan araştırmalar ise şunu gösteriyor ki artık hamile anneler daha bilinçli bir şekilde hareket ediyor. Bu nedenle gebe kaldıklarını öğrendikleri andan itibaren kendilerini normal doğuma teşvik edecek ve bunu başarıyla yapacak doktorları arıyorlar. 

Normal doğum sezaryenle doğuma göre çok daha risksiz. Ancak acil bir durum meydana gelmesi ve doktorun bu durumda sezaryen talep ediyor olması tartışılmayacak bir konudur. Hksigorta olarak şunu söylemek istiyoruz ki sezaryen doğum masrafları doğum sigortasından karşılanıyor mu? Bu merak edilen konu başlıkları arasında geliyor. 

Sezaryen Doğum Sigortası Kapsamına Giriyor mu?

Sezaryenle doğum yaptığınız zaman evet doğum masraflarınız doğum sigortanız tarafından karşılanacaktır. Fakat her sigorta şirketinin karşılama için belirlemiş olduğu sigortalılık süresi birbirinden farklıdır. Bunun için öncelikli olarak sigortanızın kapsam içerisindeki süresini bilmeniz gerekiyor.  Özel sağlık sigortası ve Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası doğum sırasında masrafları karşılar. Bunun içinde öncelikli olarak bu teminatları bir karşılaştıralım. 

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı

Özel sağlık sigortasından yararlanmak istiyorsanız öncelikli olarak hamile olmamanız gerekiyor. Çünkü doğum sigortasından faydalanabilmeniz için bekleme süresi mevuttur. Bu süre ise sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Bazı sigorta şirketi 5 ay öncesinden başlanmasını beklerken bazıları 12 öncesini dikkate alırlar. Yani bu süre içerisinde kesinlikle hamile kalmamanız gerekir. Özel sağlık sigortasında doğum teminatını yalnız bekleme süresine göre değerlendirmemek gerekiyor. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Teminatı

Tamamlayıcı sağlık sigortasında da yine özel sağlık sigortasında olduğu gibi bekleme süresi söz konusudur. Bu süre içerisinde kesinlikle hamile kalmamanız gerekiyor. Bu sigortada ise bekleme süresi 1 aydan başlar 12 aya kadar çıkabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK gerektiren bir hizmettir. Bunun için mutlaka SGK’nızın olması gerekir. SGK zorunlu hallerin dışında sezaryenle doğum masraflarını karşılamaz. Bu durumun tamamlayıcı sağlık sigortasını da kapsadığını unutmayın. Kısacası doktorunuz zaruri olarak göstermezse sezaryen doğum masraflarınız tamamlayıcı sağlık sigortası tarafından karşılanmaz.